Hlavné menu

28.04.2025

Digitalizácia mení svet práce: Výzvy a príležitosti pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci

Medzinárodná organizácia práce (ILO) si každoročne 28. apríla pripomína Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci („BOZP“). Témou roku 2025 je „Revolúcia v oblasti zdravia a bezpečnosti: úloha umelej inteligencie a digitalizácie na pracovisku“. Táto téma zdôrazňuje transformačný vplyv digitálnych technológií na pracovné prostredie, pričom poukazuje na nové príležitosti, ako aj na vznikajúce výzvy v oblasti BOZP.
 

Digitálne nástroje, ako sú umelá inteligencia, veľké dáta, kolaboratívna robotika a digitálne pracovné platformy, menia spôsob identifikácie, hodnotenia a riadenia pracovných rizík. Zároveň však prinášajú aj nové psychosociálne riziká, ako sú stres, úzkosť či depresia, ktoré patria k najčastejším zdravotným problémom súvisiacim s prácou v Európe.

Kampaň EU-OSHA: Bezpečná a zdravá práca v digitálnom veku

Cieľom kampane Európskej agentúry pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) s názvom „ Bezpečná a zdravá práca v digitálnom veku“ , ktorá prebieha v rokoch 2023 – 2025, je zvýšiť informovanosť o vplyve digitálnych technológií na BOZP a podporiť spoluprácu medzi zainteresovanými stranami. Kampaň sa zameriava na päť prioritných oblastí: prácu na digitálnych platformách, automatizáciu úloh, prácu na diaľku, riadenie pracovníkov prostredníctvom umelej inteligencie a inteligentné digitálne systémy.

Podľa komisára EÚ pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasa Schmita je nevyhnutné zabezpečiť, aby digitálna transformácia práce bola udržateľná a prospešná pre všetkých pracovníkov.

Národný projekt Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR: Informačná kampaň na zvyšovanie povedomia verejnosti o vybraných sociálnych témach

Ministerstvo realizuje národný projekt zameraný na zvýšenie informovanosti a povedomia širokej verejnosti o vybraných sociálnych témach, ktorého súčasťou sú aj témy ako digitalizácia pracovného prostredia alebo riziká nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. V rámci prebiehajúcej kampane si preto práve pri príležitosti Svetového dňa BOZP kladie za cieľ upriamiť pozornosť na fenomén nelegálnej práce z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti na pracovisku.

V roku 2024 inšpekcia práce odhalila 836 zamestnávateľov , ktorí nelegálne zamestnávali spolu 1 392 fyzických osôb , vrátane 196 cudzincov a cudziniek. Orgánmi inšpekcie práce sa v roku 2024 podarilo preukázať, že 57 falošných živnostníkov vykonávalo nelegálnu prácu celkovo u 21 zamestnávateľov.

Osoby vykonávajúce nelegálnu prácu často pôsobia v sektoroch s vysokou mierou výskytu úrazov – ako je stavebníctvo, priemyselná výroba, doprava, veľkoobchod a maloobchod, či ubytovacie a stravovacie služby. V dôsledku neexistujúceho pracovnoprávneho vzťahu im chýbajú základné školenia, informácie o rizikách a prístup k osobným ochranným pracovným prostriedkom. To vedie k nižšiemu povedomiu o nebezpečenstvách na pracovisku a znižuje ich schopnosť efektívne chrániť svoje zdravie.

Aj v administratívnom sektore môže dochádzať k nelegálnemu zamestnávaniu, napríklad v podobe práce na diaľku bez pracovnej zmluvy či formou tzv. fiktívnych živností. Takéto osoby často nemajú právo na odpojenie, čelia nadmernému pracovnému zaťaženiu bez nároku na kompenzáciu a chýba im akákoľvek právna a sociálna ochrana. To zvyšuje psychickú záťaž, a v dobe digitalizácie ju môže ešte prehĺbiť, čo má negatívny vplyv na ich duševné zdravie.

Zvyšovanie povedomia o týchto rizikách je jedným z kľúčových nástrojov v boji proti nelegálnej práci a nelegálnemu zamestnávaniu.

V Svetový deň BOZP je dôležité zdôrazniť potrebu ľudsky orientovanej digitálnej transformácie, ktorá zabezpečí, že technológie budú slúžiť na zlepšenie zdravia, bezpečnosti a dôstojnosti všetkých pracovníkov. Aj preto ministerstvo venuje osobitnú pozornosť tejto téme v rámci svojich národných projektov a komunikačných aktivít.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk