Hlavné menu

29.05.2015

Absolventov prijali do rodiny železiarov

Minister Ján Richter sa zúčastnil na slávnostnom odovzdávaní maturitných vysvedčení absolventom Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej a Súkromného gymnázia v Podbrezovej. Hutníci či mechanici strojov – práve im duálny systém vzdelávania zabezpečí prácu hneď po škole.
 

Táto výnimočná udalosť každoročne získava mladých ľudí do radov železiarov, ktorí sa, samozrejme s výnimkou budúcich vysokoškolákov, stanú novými perspektívnymi zamestnancami Podbrezovských železiarní. Nezamestnanosť mladých sa dá znižovať aj duálnym systémom výučby, čoho dobrým príkladom je práve toto horehronské hutnícke mesto.

Železiarne Podbrezová sa na aktívnej a organizovanej výchove a vzdelávaní mládeže sa podieľajú už 78 rokov. „Z pohľadu rezortu práce je táto udalosť výnimočná. Skutočnosť, že absolventi sa stanú novými perspektívnymi zamestnancami je pre mňa nesmierne potešujúca a prial by som si na Slovensku viac takejto spolupráce medzi školou a zamestnávateľmi“, skonštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Zároveň poukázal na to, že Slovensko sa nachádza medzi štátmi, v ktorých sa nezamestnanosť mladých pohybuje na úrovni 24%. Azda najväčší vplyv na tento fakt má chýbajúce prepojenie vzdelávania s potrebami trhu práce. „Podbrezovské železiarne sú vzorom pre to, ako sa má duálne vzdelávanie realizovať v praxi“, pochválil minister. „Robíme len to, o čom sme presvedčení, že je správne. Naša fabrika funguje 175 rokov a ak chceme, aby fungovala ďalej, musíme sa starať o to, aby v nej mal kto robiť“, doplnil generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.

Po slávnostnom akte sa Ján Richter oboznámil so samotným procesom vzdelávania a prepojenia s praxou, navštívil učebne a školiace priestory. Využil aj príležitosť pozhovárať sa s absolventmi, ktorí už reálne pracujú na jednotlivých pozíciách v Podbrezovských železiarňach a podľa ich vlastných slov sú nadmieru spokojní. Onedlho k nim pribudne 66 nových kolegov z radov čerstvých absolventov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk