Hlavné menu

09.10.2020

Aby ľudia uvideli a pocítili každé euro z Plánu obnovy

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak spolu s predstaviteľmi hnutia Sme Rodina dnes predstavili návrh Plánu obnovy v hodnote 5, 8 mld. eur. Polovica z týchto peňazí bude využitá na reformy a na náklady spojené s ich realizáciou a druhá polovica na zelené investície.
 

„Sme presvedčení, že dva najväčšie problémy, ktoré Slovensko dnes má, sú vysoké daňové a odvodové zaťaženie, nestabilné dôchodky a obrovský investičný dlh. Náš návrh preto spočíva v tom, že sumu 5,8 mld. eur rozdelíme presne na polovicu medzi reformy a zelené investície,“ povedal minister Milan Krajniak.

Jednou z priorít ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v návrhu Plánu obnovy je zníženie daňového a odvodového zaťaženia ako aj zníženie dane z príjmu o 1 %. Sociálne odvody by sa tak znížili z aktuálnych 34, 6 % na 28, 6%. „Je to zásadná vec, ktorá ovplyvní fungovanie každého jedného človeka v tomto štáte a každého jedného zamestnávateľa,“ povedal minister.

Ďalšou prioritou ministra práce Milana Krajniaka je výstavba nových a moderných zariadení sociálnych služieb a poskytovanie kvalitnej sociálnej starostlivosti. V rámci predstaveného návrhu Plánu obnovy by sa postavilo 600 ambulantných zariadení, 275 komunitných sociálnych zariadení a 100 moderných a kvalitných pobytových zariadení sociálnych a zároveň zdravotníckych služieb.

V rámci zelených investícii navrhuje hnutie Sme rodina obnoviť 8 moderných nemocníc a jednu novú postaviť, zmodernizovať regionálne železničné trate, zrekonštruovať 30 000 zelených rodinných domov, obnoviť 600 základných a stredných škôl, postaviť 3 nové univerzitné centrá a postaviť 975 nových moderných zariadení sociálnych služieb.

Prioritami v rámci reforiem je daňovo-odvodová a dôchodková reforma, zmena stavebného zákona, zmena zákona o verejnom obstarávaní, reforma justície a reforma verejnej správy. „Toto sú naše priority, ktoré si myslíme, že sa v najbližších rokoch dajú zrealizovať aj s pomocou peňazí z Plánu obnovy,“ dodal minister.

Návrh Plánu obnovy predstavili dnes na Tlačovej konferencii predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár, podpredseda vlády Slovenskej republiky pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Milan Krajniak, minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk