Hlavné menu

20.12.2013

Kontrolná akcia odhalila 150 nelegálne pracujúcich ľudí

Počas štyroch dní skontrolovali pracovníci úradov práce a inšpektorátov práce 2993 zamestnancov. Nelegálne z nich pracovalo 150.
 

Špeciálna kontrolná akcia, ktorá sa uskutočnila v termíne od 12.12. do 15.12.2013, bola zameraná na kontrolu reštaurácií, obchodov, stánkov na trhoch či krčiem. "Spolu sme skontrolovali 1698 zamestnávateľských subjektov, u 108 z nich bolo zistené nelegálne zamestnávanie“, zdôraznil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Z celkového počtu 150 nelegálne pracujúcich ľudí bola takmer tretina evidovaná na úradoch práce ako nezamestnaná. Štátny tajomník preto vyzval zamestnávateľov, aby pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných využívali daňovú úľavu. "Aby zamestnávali legálne dlhodobo nezamestnaných, keďže za týchto ľudí neplatia takmer žiadne sociálne a zdravotné poistenie a títo ľudia si sami neplatia poistenie ani z vlastných príjmov. To znamená, že sme výrazne znížili administratívne záležitosti, ale aj celkovú cenu práce," pripomenul Ondruš.

Za nelegálne zamestnávanie hrozia odhaleným zamestnávateľom pokuty. Tie by mohli dosiahnuť výšku približne 270.000 eur.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk