Hlavné menu

02.02.2016

Kontrolóri našli stovky nelegálne pracujúcich

Počas preventívnej celoslovenskej kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania odhalili inšpektori a zamestnanci úradov práce aj zneužívanie dohôd a minimálnej mzdy. V priebehu týždňa skontrolovali takmer dvetisíc zamestnávateľov.
 

Koncom minulého roka našli kontrolóri počas ohlásenej akcie 227 ľudí, ktorí pracovali načierno u 156 zamestnávateľov. Celkovo skontrolovali viac ako 4700 zamestnancov, najmä v maloobchode, v stravovacích službách a v menších prevádzkach. „Bol tam napríklad prípad predavačky, ktorá dochádza za prácou 15 km a v deň kontroly odpracovala 1,5 hodiny za odmenu 2,20 eura na hodinu. Cestovné ju tak stálo viac ako bol jej zárobok na papieri. Je to nelogické, musia byť za tým peniaze na ruku,“ opisuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Aby sa predchádzalo takýmto prípadom, rezort práce zintenzívnil od roku 2013 kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Zvýšili sa aj pokuty. „Treba si uvedomiť, že nelegálna práca oberá zamestnancov nielen o nemocenské dávky, materskú či budúci dôchodok, ale im upiera aj právo na odpočinok, dovolenku či stravovanie. Zároveň kriví podnikateľské prostredie a znevýhodňuje poctivých podnikateľov,“ zdôvodňuje minister Richter. Dodáva, že cieľom ministerstva nie je ukladať viac pokút, ale eliminovať tento negatívny spoločenský problém, a to aj prostredníctvom rôznych preventívnych činností.

Za štyri roky odhalili kontrolóri viac ako 7000 nelegálnych zamestnancov. Kým v roku 2012 ich našli necelých 700, v minulom roku takmer o dvetisíc viac. Výrazne k tomu od októbra 2013 prispeli aj špecializované útvary inšpektorov, tzv. Kobra, ktoré kontrolujú iba nelegálne zamestnávanie a nelegálnu prácu v ktoromkoľvek dennom a nočnom čase, počas víkendov aj sviatkov, čo predtým nebývalo. „Veľmi dobre sa osvedčili výmenné akcie kontrolórov medzi krajmi, čo prináša do odhaľovania väčšiu objektivitu,“ hovorí minister.

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny bude naďalej pokračovať v odhaľovaní tých, ktorí zneužívajú systém a zamestnávajú ľudí načierno. „Vyzývam zamestnancov, aby neprijímali takéto ponuky práce, pretože v konečnom dôsledku škodia najmä sebe a svojim rodinám. Vyzývam aj zamestnávateľov, aby urobili všetko preto, aby podnikateľské prostredie na Slovensku bolo čo najviac transparentné,“ dodáva minister práce Ján Richter.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk