Hlavné menu

06.04.2016

Košickí odborári u ministra

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, minister hospodárstva Peter Žiga a štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš rokovali s odborármi o situácii v košických oceliarňach.
 

O stretnutie požiadalo vedenie Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice. Hlavnou témou bola príprava novej kolektívnej zmluvy v spoločnosti U.S. Steel Košice. Platnosť starej vypršala 31. marca. Zástupcovia zamestnávateľa a zamestnancov už majú po jedenástich vyjednávaniach na stole kompromisný návrh. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny verí, že sa strany napokon dohodnú. „U.S. Steel patrí k zodpovedným zamestnávateľom s nadštandardnými pracovnými podmienkami nielen pokiaľ ide o mzdy a benefity pre zamestnancov, ale aj o ochranu a bezpečnosť zdravia pri práci,“ hovorí minister Ján Richter.

Dohodnuté znenie kolektívnej zmluvy sa odborárom pozdáva. „Sme radi, že sa nám podarilo zachovať pre zamestnancov všetky doterajšie výhody a najmä vyjednať nárast miezd v priemere o 3 %,“ opisuje predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Mikuláš Hintoš. Zástupcovia zamestnancov očakávajú, že kolektívnu zmluvu podpíšu s vedením U.S. Steel Košice do konca apríla. „Odborom záleží na zamestnanosti a dobrých pracovných a sociálnych podmienkach pre zamestnancov. Urobíme všetko preto, aby k podpisu došlo čo najskôr,“ dopĺňa predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Predstavitelia vlády sa chcú v krátkom čase stretnúť aj s vedením U.S. Steel Košice. Najväčšiemu zamestnávateľovi na východe Slovenska spôsobuje problémy dramatický pokles objednávok a zlý stav na trhu s oceľou pre extrémne vysoké objemy dumpovaných produktov dovážaných do Európy v posledných mesiacoch.

Na rokovaní sa na pôde ministerstva práce zúčastnili minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, minister hospodárstva Peter Žiga, štátny tajomník MPSVR SR Branislav Ondruš, predseda OZ KOVO Emil Machyna, predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Mikuláš Hintoš, podpredseda Rady odborov OZ KOVO Juraj Varga a tajomník OZ KOVO U.S. Steel Košice Alexander Tažík.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk