Hlavné menu

20.10.2016

Maturanti vývoj nezamestnanosti neovplyvnili

Celková nezamestnanosť sa v septembri znížila o 0,02 percentuálneho bodu na 10,83 %, a to aj napriek tomu, že do evidencie pribudli tisíce čerstvých maturantov. Znížila sa aj evidovaná nezamestnanosť. Oproti augustu poklesla o 0,01 percentuálneho bodu na 9,42 %.
 

V septembri 2016 evidovali úrady práce celkovo 294 095 ľudí bez práce. Medziročne sa ich počet znížil o viac ako 55-tisíc. Do práce bolo pripravených ihneď nastúpiť 255 919 nezamestnaných. „Tohtoročný september je v niečom výnimočný. V predchádzajúcich rokoch nám nezamestnanosť v tomto mesiaci stúpala, pretože do evidencie tradične prichádzali maturanti. Tento rok však aj napriek tomu mierne klesla, za čo môžu aj opatrenia našej politiky zamestnanosti,“ hovorí minister Ján Richter.

V školskom roku 2015/2016 zmaturovalo na stredných školách 44 991 študentov. Do evidencie uchádzačov o prácu sa z nich prihlásilo v septembri 7 621. „Hoci tento rok sa zaevidovalo menej maturantov ako predchádzajúce, stále nemôžeme byť spokojní. Je tu veľký počet mladých ľudí, ktorí po ukončení školy nenastúpia do práce, ale končia medzi nezamestnanými,“ približuje Richter. V roku 2015 sa po skončení školy nahlásilo na úrade práce viac ako 10-tisíc maturantov. Do jedného roka sa až 91 % z nich zamestnalo. „Približne 5 500 si našlo prvé zamestnanie, ostatní ich vystriedali niekoľko. Preto je dôležité, že z eurofondov môžeme pomáhať mladým až do 29 rokov, oni jednoducho potrebujú druhú šancu,“ dopĺňa minister.

Tohtoročný september bol výnimočný aj vo vývoji poberateľov pomoci v hmotnej núdzi. Ich počet sa po 12 rokoch dostal pod hranicu 100-tisíc. „Pred tromi rokmi, keď sme zavádzali povinnú aktiváciu poberateľov, ich bolo približne 189-tisíc. Najdôležitejšie je, že drvivá väčšina z tých, ktorí odišli z hmotnej núdze, sa zamestnala. Niekoľko pár tisíc zo systému odišlo, pretože odmietli aktiváciu a pravdepodobne zneužívali systém,“ vysvetľuje Ján Richter. Dodáva, že k týmto pozitívnym číslam v nemalej miere prispelo aj zavedenie súbehu mzdy, pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku. Práve to zvýšilo motiváciu u dlhodobo nezamestnaných hľadať si prácu aj za nižší plat. Od januára 2015 už využilo súbeh viac ako 27-tisíc ľudí.

Historické čísla dosahuje aj zamestnanosť. V súčasnosti pracuje na Slovensku najviac ľudí od jeho vzniku. Okrem Štatistického úradu to potvrdzujú aj čísla Sociálnej poisťovne. „V septembri pracovalo na riadny zamestnanecký pomer 1 870 355 ľudí. Najbližšie k takémuto počtu sme boli v októbri 2008, keď ich bolo o približne 9-tisíc menej,“ uzatvára minister práce.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk