Hlavné menu

01.06.2020

Minister Krajniak otvoril zariadenie opatrovateľskej služby

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak sa dnes zúčastnil na slávnostnej kolaudácii nového Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) Seniorcentra Staré Mesto na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice. Napriek koronakríze sa ho podarilo dokončiť o štyri mesiace skôr, ako bolo v pláne.
 

Minister ocenil fakt, že v týchto ťažkých časoch sa mestská časť rozhodla investovať peniaze, čas aj námahu do výstavby takéhoto zariadenia.

„Verím, že mestská časť Staré mesto pôjde príkladom pre iné bratislavské mestské časti, ale aj iné mestá naprieč Slovenskom, aby sa pustili do takýchto projektov,“ zdôraznil Milan Krajniak s tým, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa bude snažiť pomôcť napríklad pri dozariaďovaní Seniorcentra.

Bratislavské Staré Mesto je síce mestskou časťou s najvyšším podielom občanov v dôchodkovom veku zo všetkých bratislavských mestských častí, avšak nasledujúce slová dnes minister práce adresoval všetkým seniorom a ich opatrovateľom v rámci celého Slovenska: „Želám si, aby rodičia starí rodičia nás všetkých cítili našu vďaku a úctu voči nim za to, kým sme, za ich starostlivosť a obetavosť, keď nás ako deti vychovávali, živili, venovali sa nám. Rád by som tiež vyjadril veľkú vďaku všetkým zamestnancom zariadení sociálnych služieb, ktorí sa starajú o zdravie seniorov, pretože hlavne vďaka nim, sa nám darí krízu, ktorú vyvolala epidémia COVID-19, zvládnuť a ochrániť našich najzraniteľnejších!“

Staromestské Zariadenie opatrovateľskej služby má kapacitu 42 miest a je určené na poskytovanie krátkodobej opatrovateľskej služby – od jedného týždňa až do niekoľkých mesiacov. Izby sú maximálne dvojlôžkové s elektricky ovládanými polohovateľnými posteľami, pričom každá má vlastnú bezbariérovú kúpeľňu, toaletu a televízor. Pozitívom je systém Klient – opatrovateľka. Každý klient má slúchadlá a tlačidlo, ktorým vie v prípade potreby privolať zdravotnú sestru. ZOS-ka na Dobšinského bude mať vlastnú práčovňu a kuchyňu, ktorá dokáže neskôr zásobovať celé Seniorcentrum a pokryť aj obedy, ktoré Staré Mesto rozváža seniorom. Nebude chýbať miestnosť na fyzioterapiu či tzv. izolačka.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk