Hlavné menu

05.04.2017

Minister reaguje na vyslovenie nedôvery

Práva a bezpečnosť klientov v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante sú v plnej miere zabezpečené. Sociálni kurátori sú s nimi v mimoriadnom kontakte. Minister Ján Richter odmieta branie detí za rukojemníkov pre politické ambície jednotlivcov, ktorí traumatizujú verejnosť neoverenými až bulvárnymi informáciami.
 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter je znechutený a znepokojený tým, aký hnusný politický kolotoč roztočila opozícia okolo resocializačného zariadenia Čistý deň. „Čím ďalej tým viac som presvedčený, že morálne bahno, hyenizmus a túžba po moci nepoznajú žiadne hranice,“ reaguje na aktuálnu situáciu a zároveň aj na návrh na vyslovenie nedôvery, ktorý podali štyria opoziční poslanci NR SR. Na rozdiel od opozície plne rešpektuje a bude rešpektovať výsledky šetrení orgánov činných v trestnom konaní. Akonáhle bude ministerstvo informované o ich zisteniach, je pripravené operatívne zaujať stanovisko a konať. Ministra tiež zaráža, že sa podávajú trestné oznámeniami hlava-nehlava, pričom dochádza k tomu najhoršiemu, a tým je používanie detí a mladistvých ako štíty v osobnom a politickom boji.

Situácia, ktorá vznikla, právom zneisťuje verejnosť a všetkých, ktorí resocializačné služby deťom poskytujú. „Mám eminentný záujem ako minister garantovať rodičom a spoločnosti striktnú ochranu najlepšieho záujmu všetkých detí a maloletých v takýchto zariadeniach. Keďže to nie je reálne možné len prostredníctvom nástrojov kontroly a dohľadu, ktoré sú v právnom štáte možné smerom k súkromným zariadeniam, chceme vytvoriť materiálne a personálne podmienky pre vznik dvoch nových štátnych resocializačných zariadení,“ informuje minister práce. O svojich plánoch už 31. marca rokoval aj s ministrom zdravotníctva. Do týchto zariadení budú detskí klienti prechádzať po medicínskej liečbe, diagnostike a detoxikácii na resocializačný program. Úzko budú prepojené na zdravotnícke zariadenia, ktoré plánuje ministerstvo zdravotníctva zriadiť v Pezinku a v Košiciach. Zámer chce ministerstvo práce zrealizovať do konca tohto kalendárneho roka.

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi Richterovi vyčítajú aj nedostatočný boj s nezamestnanosťou. „V návrhu idú cestou tvrdej demagógie. Na Slovensku máme historický najvyšší počet zamestnaných ľudí a nezamestnanosť neustále klesá. Od apríla 2012 sa znížil počet mladých do 25 rokov evidovaných na úradoch práce o takmer 58 %. Darí sa nám znižovať aj dlhodobú nezamestnanosť, je to však beh na dlhé trate, ale máme už pripravené ďalšie nástroje, aby sme aj týchto najťažšie zamestnateľných dostali na trh práce. Také sú výsledky našej politiky zamestnanosti,“ hovorí Ján Richter. Zároveň odmieta kritiku, že je zodpovedný za nízke mzdy. Práve za jeho pôsobenia došlo k rekordným nárastom minimálnej mzdy, čo sa odzrkadľuje aj na raste priemerných miezd.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk