Hlavné menu

06.02.2017

Minister Richter rokoval s veľvyslancom USA

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojených štátov amerických v Slovenskej republike Adama H. Sterlinga. Hovorili najmä o boji s dlhodobou nezamestnanosťou a o nedostatku kvalifikovaných zamestnancov. Dotkli sa aj medzinárodných adopcií či únosov detí rodičmi.
 

V súčasnosti pracuje na Slovensku historicky najviac ľudí. Miera nezamestnanosti každomesačne klesá, úspešne sa darí podporovať aj zamestnávanie rizikových skupín, ako sú mladí do 29 rokov a dlhodobo nezamestnaní. Zlepšenie situácie na trhu práce za posledné roky vyzdvihol na stretnutí aj veľvyslanec Spojených štátov amerických v Slovenskej republike. „Chcem pogratulovať vláde SR, že sa na Slovensku darí znižovať nezamestnanosť aj vďaka rôznym podporným programom, ktoré pripravuje. Vidíme, že sa teraz musí vyrovnávať najmä s dlhodobou štrukturálnou nezamestnanosťou,“ uviedol na stretnutí Adam H. Sterling.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny ho informoval o úspechoch, ktoré vláda a ministerstvo v posledných rokoch dosiahli aj pri práci s ľuďmi, ktorí sú nezamestnaní viac ako 12 mesiacov. Iba za posledný rok sa ich počet znížil o viac ako 34-tisíc, od začiatku roka 2013 dokonca o viac ako 78 500. Aj napriek tomu však stále tvoria takmer polovicu zo všetkých nezamestnaných. „Ministerstvo preto pripravilo Akčný plán na posilnenie integrácie dlhodobo nezamestnaných na trh práce v Slovenskej republike. Na úradoch práce budú zamestnanci individuálne pracovať s každým jedným dlhodobo nezamestnaným a podľa jeho vzdelania či predchádzajúcich pracovných skúseností mu budú hľadať pomoc šitú na mieru. Môže ísť napr. o ponuku pracovného miesta, rekvalifikácie alebo vzdelávania. Ďalšiu pomoc pre túto kategóriu vidíme v podpore sociálnej ekonomiky, ktorú aktuálne zintenzívňujeme,“ povedal Ján Richter.

Na stretnutí hovorili aj o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý pociťujú podľa veľvyslanca aj americkí zamestnávatelia. Minister Ján Richter ho ubezpečil, že záujmom ministerstva je vychádzať v ústrety zamestnávateľom pri hľadaní zamestnancov, v prvom rade je však potrebné, aby svoje požiadavky adresovali úradom práce. Tie stále evidujú desaťtisíce vzdelaných nezamestnaných ľudí. Pomôcť by mal aj systém cielených rekvalifikácií, ktorý ministerstvo pripravuje v spolupráci so zamestnávateľmi. Nezamestnaní tak získajú presne tie zručnosti a znalosti, ktoré od nich požadujú, a budú sa pripravovať na existujúce voľné pracovné miesta.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk