Hlavné menu

24.10.2016

Minister rokoval o pracovnej sile pre kórejské firmy

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kórejskej republiky v SR Tae-ro Leea. Hlavnou témou ich rozhovoru bolo zabezpečenie pracovnej sily pre kórejské firmy.
 

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kórejskej republiky tlmočil ministrovi Richterovi obavy kórejských firiem z nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Ten ho istil, že ministerstvo a vláda pri príprave opatrení na podporu zamestnanosti už dlhodobo zohľadňujú potreby zamestnávateľov, najmä pokiaľ ide o kvalifikovanú pracovnú silu. Aj preto sa Slovensko v roku 2015 vrátilo k duálnemu vzdelávaniu, ktoré prepojí výučbu s praxou a zabezpečí potrebnú pripravenosť absolventov pre trh práce. „Pracujeme aj s nezamestnanými, ktorí sú evidovaní na úradoch práce. Je medzi nimi množstvo odborne vzdelaných ľudí, ktorých rekvalifikujeme presne podľa požiadaviek zamestnávateľov. Ak však firmy ani napriek tomu nevedia nájsť vhodných pracovníkov, sme pripravení s nimi rokovať o vstupe pracovnej sily z tretích krajín. To však musí byť regulované,“ povedal Ján Richter.

Minister zároveň ocenil investície kórejských gigantov Samsung Electronics a Kia Motors na Slovensku, ktoré so sebou priniesli takmer 100 kórejských subdodávateľov a tisícky pracovných miest. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kórejskej republiky ministra informoval, že kórejské spoločnosti sú na Slovensku spokojné. „Naši zamestnávatelia si pochvaľujú produktivitu slovenskej pracovnej sily a vynikajúcu polohu Slovenska. Viem o záujme ďalších kórejských spoločností, ktoré by u vás chceli podnikať. Prísť by mohli firmy mimo automobilového a elektrotechnického priemyslu,“ informoval Tae-ro Lee.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk