Hlavné menu

10.08.2015

Minister si uctil obete banského nešťastia

Položením kytice k pamätníku vyvrcholilo v Handlovej stretnutie Deň bielych ruží, ktorým vzdali úctu obetiam banského nešťastia z 10. augusta 2009.
 

Obete najväčšej tragédie v histórii slovenského baníctva si prišli uctiť predseda parlamentu Peter Pellegrini, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, poslanci NRSR, zástupcovia štátnej správy, samospráv, rodiny a kolegovia zosnulých baníkov a ďalší prítomní. Všetci zúčastnení vzdali úctu obetiam banského nešťastia, ktoré v roku 2009 pripravilo o život 20 baníkov a banských záchranárov.

„Aj napriek tomu, že veda a modernizácia pokročila, príroda je nevyspytateľná, geologické, hydrologické podmienky pod zemou sa častokrát nedajú predvídať a, bohužiaľ, prinášajú aj nešťastia,“ uviedol na stretnutí minister Ján Richter. Dodal, že na Slovensku prišlo počas prvého polroka tohto roka o život pri výkone práce 36 zamestnancov, ktorí sa nevrátili domov k svojim rodinám. „Preto istá úcta, výzva, ale aj prevencia, snaha predchádzať tomu, aby sa akékoľvek úrazy, nedajbože smrteľné, stávali, je a ostane veľmi dôležitá aj pre budúce generácie,“ zdôraznil.

Banícky stav si podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera zaslúži lepšie postavenie. Na túto tému už podľa jeho slov absolvoval viacero rokovaní a je pripravený v nich aj naďalej pokračovať.

Predstavitelia samosprávy mesta Handlová odhalili pamätnú tabuľu rok po nešťastí a založili tým tradíciu pamätného Dňa bielych ruží, kde biela farba symbolizuje nevinnosť a zelené lístky sú symbolom nádeje, že sa už nič podobné nebude opakovať.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk