Hlavné menu

10.08.2016

Minister si uctil pamiatku zosnulých baníkov

Minister Ján Richter sa zúčastnil na pietnom zhromaždení, ktoré je venované banskému nešťastiu v Handlovej „Deň bielych ruží“. Už po šiesty raz si významní predstavitelia štátnej a verejnej správy, mesta a obyvatelia Handlovej uctili spomienku na najväčšiu tragédiu baníctva, pri ktorej 10. augusta 2009 zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov.
 

Na pietnom zhromaždení vzdal minister J. Richter úctu a poklonil sa obetiam baníckeho nešťastia. Táto tragédia sa aj jeho hlboko dotkla. „Vážim si, že organizátori týmto pietnym stretnutím preukazujú rešpekt a úctu voči tým, ktorí zaplatili pri výkone svojej práce tú najdrahšiu daň. Som presvedčený, že vláda využije všetky existujúce nástroje na ochranu a zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok spĺňajúcich európske štandardy, čo deklarujeme aj v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 až 2020. Využijeme na to všetky zákonné, legislatívne možnosti a kontrolné mechanizmy,“ uviedol minister.

O 9:30 sa v Handlovej rozozvučali zvony, ktoré symbolicky pripomenuli posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Minister Ján Richter tiež vyjadril úctu zosnulým baníkom a záchranárom. „Oceňujem, že predstavitelia samosprávy mesta Handlová odhalili pamätnú tabuľu na túto spomienku rok po nešťastí a založili tradíciu pamätného Dňa bielych ruží v Handlovej. Je to svedectvo o úcte a dôstojný prejav pozornosti k obetiam,“ povedal.

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch priradila do kalendára Pamätný deň SR aj 10. august ako „Deň obetí banských nešťastí“. Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza a mesta Handlová, ktoré inicioval v r. 2010 primátor mesta Rudolf Podoba, boli ako symbol určené biele ruže. V roku 2011 založilo mesto tradíciu pamätného dňa – Dňa bielych ruží.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk