Hlavné menu

19.11.2014

Ministri Ján Richter a Peter Pellegrini plnia svoj sľub

Prázdninovému prepúšťaniu učiteľov od nového roka odzvoní. V parlamentne je už novela Zákonníka práce a zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorá to zakazuje.
 

„Som rád, že sme v pomerne krátkom čase spolu našli spôsob, ako zamedziť takémuto zneužívaniu učiteľov. Sme presvedčení o tom, že školy, ktoré takto konajú, už dnes porušujú Zákonník práce,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Podotkol, že inšpektoráty práce takéto porušenie Zákonníka práce sankcionujú.

Podľa novely bude môcť pracovný pomer na dobu určitú s pedagogickým zamestnancom dohodnúť zamestnávateľ najkratšie do 31. augusta, teda na obdobie do konca školského roka. Táto podmienka nebude platiť v prípade, ak budú školy prijímať učiteľov na zastupovanie, či už z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

„Prázdninové prepúšťanie učiteľov je amorálne a ako sme pred niekoľkými týždňami prisľúbili, musí prestať,“ dodal minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.

Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami, boli pritom alarmujúce. V júni tohto roku ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra nastúpilo opäť do práce a v drvivej väčšine sa vrátili do tej istej školy.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk