Navrhujeme zvýšenie minimálnej mzdy
Urobí tak aj napriek tomu, že na dnešnom rokovaní so sociálnymi partnermi k zhode nedošlo. „Našim cieľom je zvýšiť príjem zamestnancov s minimálnou mzdou, a preto ju zvyšujeme o 28 Eur. V čistom prevedení však zamestnanec dostane viac až o 32 Eur, čo je ročne jedna minimálna mzda navyše,“ informoval minister Richter. Okrem toho má toto zvýšenie viac motivovať ľudí hľadať si prácu aj za minimálnu mzdu.
Odborári sú so zvýšením minimálnej mzdy spokojní, a to aj napriek tomu, že požadovali až 400 Eur. „Minimálna mzda v takejto výške nám zabezpečuje, aby zamestnanec, ktorý pracuje osem hodín, zarobil viac ako je hranica chudoby. Myslíme si, že práve tento rok, tak ako aj ten predchádzajúci, je tým pravým rokom na to, aby mohla byť upravená výška minimálnej mzdy, nakoľko už druhý rok máme veľmi vysoký rast produktivity práce,“ povedal prezident KOZ SR Jozef Kollár. „Dvaja ľudia, ktorí pracujú za minimálnu mzdu a majú dve deti, tak dnes pomaly musia brať sociálne dávky a rozdiel medzi sociálnymi dávkami a príjmom je minimálny. Toto je cesta, ktorá ide dozadu a nie dopredu,“ doplnil šéf OZ KOVO Emil Machyna.
Zástupcovia zamestnávateľov zvýšenie minimálnej mzdy naďalej nepodporujú, a to ani napriek tomu, že ministerstvo financií pre nich pripravilo kompenzáciu v podobe nižších zdravotných odvodov. Kompenzáciu vítajú, spokojní však nie sú. „Považujeme takéto zvýšenie minimálnej mzdy za zlé v období, ktoré je, dá sa povedať, historicky najnepriaznivejšie pre tak razantné zvýšenie minimálnej mzdy,“ uviedol prezident RÚZ Marián Jusko. „Zvyšovanie minimálnej mzdy má dopad aj na všetky ostatné príplatky – za sťažené pracovné prostredie, za nočné služby a pod., takže nepriamy dopad je v malých podnikoch len na príplatkoch približne 3000 Eur, vo veľkých podnikoch je to až 60-70 000 Eur,“ spresnil prvý viceprezident AZZZ SR Roman Karlubík.
O návrhu minimálnej mzdy pre rok 2015 rozhodne vláda.