Hlavné menu

20.05.2019

Nezamestnanosť dosiahla nový rekord

Evidovaná miera nezamestnanosti pokorila v apríli tohto roku magickú hranicu päť percent, keď klesla na 4,90 %. Medzimesačne sa tak znížila o 0,13 percentuálneho bodu. Celková miera sa zastavila na 6,05 % a úrady práce evidovali spolu 166 256 nezamestnaných. Z nich si aktívne hľadalo prácu 134 790. Vyberať si mohli z viac ako 91-tisíc voľných pracovných miest.
 

Aktuálne nameraná miera evidovanej nezamestnanosti je najnižšia od konca roku 1997, odkedy ju Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny sleduje. Na ďalšie historické minimum klesla aj celková miera nezamestnanosti. „Je to stav, ktorý na Slovensku ešte nikdy nebol a je výsledkom nielen aktivít ministerstva práce a sociálnych vecí, ale aj všetkých ľudí a zamestnávateľov na Slovensku,“ hovorí predseda vlády Peter Pellegrini. Teší ho, že Slovensku sa darí nielen v znižovaní nezamestnanosti, ale aj v raste reálnych miezd, poklese počtu poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ako aj v znižovaní počtu dlhodobo nezamestnaných.

Aj v apríli ubudli z evidencie ďalšie stovky mladých nezamestnaných, absolventov či ľudí nad 50 rokov. Najviac však odišlo tých, ktorí nepracovali viac ako rok. „Takmer 40 % zo všetkých nezamestnaných, ktorí v minulom mesiaci našli prácu, boli dlhodobo evidovaní. Dokonca 22,5 % bolo v evidencii viac ako štyri roky“, vyčísľuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Za týmito výsledkami podľa neho stoja aj aktívne opatrenia trhu práce a projekty, ktorými ministerstvo pomáha nielen nezamestnaným, ale aj zamestnávateľom. „Riešenie dlhodobej nezamestnanosti si vyžaduje väčšie množstvo opatrení a som rád, že sa ministerstvu darí aj v tejto oblasti. Počet dlhodobo nezamestnaných sa od januára 2013 znížil z 215 845 na 62 458, čo je pokles až o 71 %,“ vyzdvihuje premiér Peter Pellegrini.

Vďaka pozitívnym výsledkom práce s nezamestnanými stúpa prirodzene aj počet pracujúcich. Od začiatku roka sa podľa štatistík Sociálnej poisťovne zvýšil počet riadnych zamestnancov o približne 22-tisíc. Každý mesiac pribúdajú aj nové pracovné miesta. V apríli ich nahlásili zamestnávatelia na úrady práce 91 530. „Som presvedčený, že v miere nezamestnanosti sme stále nenarazili na dno a vieme ísť ešte nižšie, napr. aj na 4,5 %. Máme totiž medzi evidovanými množstvo takých, ktorí vedia, môžu a najmä chcú pracovať. Preto pokračujeme v intenzívnej práci s nezamestnanými a v príprave presne cielených opatrení, aby si našli prácu všetci, čo o ňu stoja,“ uzatvára minister Ján Richter.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk