Hlavné menu

20.02.2019

Nezamestnanosť v januári mierne vzrástla

V januári pribudlo do evidencie nezamestnaných 6 374 osôb. Miera evidovanej nezamestnanosti sa zvýšila na 5,26 % z decembrových 5,04 %. Celková miera dosiahla 6,42 %. Pribudli však nielen ľudia bez práce, ale aj voľné pracovné miesta. Mnohí z nich by preto pri hľadaní zamestnania nemali mať problém.
 

Ku koncu januára 2019 bolo ihneď pripravených nastúpiť do práce 144 230 ľudí. Medziročne ide o nárast o 6 032 osôb, medziročne však o pokles o 18 845 nezamestnaných. „Mesiac január nebýva mesiacom, v ktorom rapídne klesá nezamestnanosť, firmy ani nenaberajú nových pracovníkov. Toto číslo nie je rozdielne v porovnaní s inými rokmi, ani inými mesiacmi," hovorí o vývoji minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Do evidencie prišli najmä ľudia, ktorí pracovali na miestach bez potrebnej kvalifikácie, v službách a v obchode, bývalí operátori a montéri strojov a zariadení, ale aj pracovníci v administratíve. „Ak sa pozrieme na štruktúru voľných pracovných miest, mohli by sa títo uchádzači viac - menej úspešne uplatniť na trhu práce,“ informuje Ján Richter. Dodáva, že v priebehu januára nahlásili zamestnávatelia na úradoch 7 066 nových voľných pracovných miest, pričom celkovo ich evidujú 80 956.

V januári sa znížil aj počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Tých evidujeme 68 887. „Z krajín EÚ sme zaznamenali pokles o 117 osôb, z tretích krajín u nás pracovalo medzimesačne o 112 osôb menej," dodáva minister.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk