Hlavné menu

20.06.2019

Nezamestnanosť klesla, pribudli aj prví absolventi

Nezamestnanosť pokračuje v poklese. Evidovaná miera sa v máji znížila o 0,02 percentuálneho bodu na 4,88 %. Celková klesla o 0,05 p.b. a dosiahla 6 %. Do evidencie pribudli stovky čerstvých absolventov vysokých škôl. Úrady práce majú pre nich tisícky voľných pracovných miest.
 

V máji evidovali úrady práce spolu 164 957 uchádzačov o prácu. Z nich bolo 134 124 pripravených ihneď nastúpiť do zamestnania. Medzimesačne ubudlo z evidencie 1 299 nezamestnaných, medziročne 16 537. „Pri takejto miere nezamestnanosti sú tie mesačné poklesy miernejšie, som však veľmi rád, že v tých najrizikovejších kategóriách sa nám naďalej darí výraznejšie znižovať počty ľudí bez práce. Za mesiac nám ubudlo 1 151 dlhodobo nezamestnaných a 1 297 uchádzačov nad 50 rokov, čo sú pozitívne čísla,“ hodnotí situáciu štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš.

Nárast zaznamenali úrady práce v máji v kategórii mladých do 29 rokov. Do evidencie totiž pribudlo prvých 2 028 čerstvých absolventov vysokých škôl. Ďalší by sa mali zaregistrovať v júni. „Absolventi vysokých škôl nám nezotrvávajú dlho v evidencii a vedia sa pomerne rýchlo zamestnať. Z minuloročných 7 506 je ich dnes už len 625. Situácia na trhu práce im praje, v máji evidovali úrady 42 586 voľných pracovných miest, ktoré sú vhodné pre absolventov,“ približuje situáciu štátny tajomník.

O niečo ťažšie si však hľadajú prácu absolventi stredných škôl. Tých prišlo v septembri 2018 do evidencie 5 888. Za osem mesiacov sa ich počet znížil o približne polovicu. „Tá druhá polovica ešte stále zotrváva v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Ukazuje sa, že najväčším problémom je v tomto prípade ich vlastná motivácia nastúpiť do zamestnania. Často im zázemie zabezpečujú rodičia, čo znižuje ich motiváciu prijať prácu za ponúkanú mzdu. Súvisí to však aj s tým, že kvalita stredného aj odborného vzdelávania stále nezodpovedá potrebám zamestnávateľov,“ vysvetľuje Branislav Ondruš. Potrebná je preto nielen aktivita úradov práce, ale aj reflektovanie požiadaviek zamestnávateľov vo vzdelávaní a zvyšovanie motivácie mladých prijať prácu napríklad mzdou.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk