Hlavné menu

20.12.2017

Nezamestnanosť lámala historické minimá aj v novembri

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku poklesla v novembri tohto roka na úroveň 5,95 percent. Ide o historicky najpriaznivejšie čísla v štatistike nezamestnanosti v 25-ročnej histórii Slovenska. Ku koncu novembra evidovali úrady práce 162 087 disponibilných uchádzačov o zamestnanie.
 

„V porovnaní s októbrom 2017 klesol stav o 5191 osôb. Medziročne sa znížil o 76 293, čo je o 32 percent osôb menej,“ uviedol na tlačovej besede generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič. Pozitívne sa vyvíjala aj celková nezamestnanosť, ktorá v novembri dosiahla stav 196 055 osôb. Medzimesačne to znamená zníženie o 4217 osôb. Medziročný pokles predstavuje 82 137 osôb, čo je menej o 29,53 percent.

Minister práce Ján Richter pripomenul, že dôkazom neustále sa zlepšujúcej kondície na trhu práce sú čísla, ktoré v 25-ročnej histórii Slovenskej republiky neboli nikdy také priaznivé. „Prvýkrát máme pokles nezamestnanosti pod 6 percent a pokles evidovaných nezamestnaných pod 200-tisíc,“ zdôraznil Richter. Doplnil, že rovnako prvýkrát máme na Slovensku okres s mierou nezamestnanosti pod 2 percentá, ktorým je okres Galanta.

Úspešne sa darí znižovať nezamestnanosť aj v regiónoch. „Dnes už máme 39 okresov, ktoré sú pod päť percent, zároveň 24 okresov, v ktorých je miera evidovanej nezamestnanosti pod 10 percent. Ostali len tri okresy, ktoré sú nad 15 percent," dodal minister.

Na úradoch práce je pomer voľných pracovných miest k počtu evidovaných nezamestnaných celoslovensky jedna ku trom, teda na jedno voľné pracovné miesto nahlásené na úradoch práce sa hlásia traja nezamestnaní. „V dvoch krajoch je to jedna ku jednej, na jedno voľné miesto je jeden evidovaný nezamestnaný,“ priblížil Ján Richter.

Čo sa týka dĺžky registrácie, majú úrady práce 108-tisíc nezamestnaných, ktorí sú v evidencii do šiestich mesiacov. „Sú to ľudia, ktorí nestrácajú pracovné návyky, sú v evidencii krátko. Nad dvanásť mesiacov je evidovaných na úradoch práce 88 tisíc nezamestnaných,“ uviedol Richter a dodal, že v priebehu posledného kalendárneho roka sa zamestnalo 50-tisíc dlhodobo evidovaných nezamestnaných a takmer 20-tisíc extrémne dlhodobo nezamestnaných nad 4 roky.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk