Hlavné menu

22.04.2013

Nezamestnanosť naďalej postupne klesá

Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v marci tohto roku 14,68 %, v porovnaní s februárom poklesla o 0,03 percentuálneho bodu. Do evidencie uchádzačov o zamestnanie pribudlo 19 288 nezamestnaných, naopak, vyradených ich bolo 26 139. Ku koncu mesiaca evidovali úrady práce celkovo 431 382 ľudí bez práce.
 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter je presvedčený, že klesajúci trend nezamestnanosti bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, pretože prichádza obdobie sezónnych prác. Z dlhodobejšieho hľadiska by mali zamestnanosť pozitívne ovplyvniť prorastové opatrenia, ktoré pripravuje vláda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa na nich podieľa spolu s hospodárskymi rezortmi. „Objektívne predpokladám, že sa podarí v priebehu dvoch rokov vytvoriť desaťtisíce nových pracovných miest. Priniesť by ich mali nielen investori, ale aj projekty, ktoré realizuje MPSVR SR prostredníctvo Európskeho sociálneho fondu,“ vysvetlil minister Richter. Doteraz sa cez projekty na podporu vytvárania pracovných miest pre mladých do 29 rokov zamestnalo 4739 ľudí a 2201 pracovných miest je už dnes v procese zazmluvnenia, ktorý trvá približne mesiac. Ak mladí neprejavia dostatočný záujem o prácu, programy chce Slovensko zamerať aj na kategóriu 50+: „Budeme mať záujem tieto veci upraviť po dohode s Bruselom tak, aby sa vyčlenené prostriedky mohli čo najskôr vyčerpať,“ informoval minister Richter.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk