Hlavné menu

19.08.2015

Nezamestnanosť najnižšia od začiatku roka

Nezamestnanosť na Slovensku opäť klesla. V júli dosiahla najnižšiu úroveň od začiatku roka – 11,46 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď bola 11,55 %, poklesla o 0,09 percentuálneho bodu.
 

„Dá sa povedať, že od januára 2013 je tento trend neustály, to znamená dva a pol roka sa nezamestnanosť na Slovensku znižuje. Sú vytvorené všetky predpoklady, aj vzhľadom na vývoj ekonomiky, rast hrubého domáceho produktu, aby sme v tomto trende pokračovali aj ďalej,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister práce Ján Richter. Ako ďalej uviedol, do konca tohto roka by sme sa chceli dostať na priemernú nezamestnanosť v krajinách eurozóny, ktorá v súčasnosti dosahuje 11,1 percent.

Menej ľudí evidovaných na úradoch práce zaznamenali všetky kraje, s výnimkou Bratislavského, kde nezamestnanosť medzimesačne vzrástla o 0,15 percentuálneho bodu. V evidencii úradov práce bolo v júli 351 821 osôb. „Medzimesačne ide o pokles o 2023 osôb. Medziročne o 32 181 osôb, čo je o 8,38 % menej“ doplnil generálny riaditeľ ÚPSVR.

Za pozitívum minister práce považuje aj znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných v tzv. znevýhodnených skupinách, medzi ktorých patria mladí ľudia, dlhodobo nezamestnaní, či uchádzači o zamestnanie vo veku nad 50 rokov. Upozornil tiež na to, že miera nezamestnanosti sa dlhodobo znižuje aj v okresoch, kde bola doposiaľ najvyššia. Napríklad v Revúcej klesol počet ľudí bez práce o 6 %, v Poltári o 5 %, v Rimavskej Sobote o 4,5 % v Kežmarku o 4,1 % a v Rožňave o 3,5 %. "Opatrenia a projekty, ktoré prijíma ústredie práce, majú pozitívny vplyv aj na tieto okresy," zdôraznil Ján Richter.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk