Hlavné menu

20.05.2015

Nezamestnanosť klesla pod hranicu 12 %

Aprílová nezamestnanosť klesla na 11,68 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2009. Pribudli aj stovky nových pracovných miest. Ministerstvo naďalej pokračuje v efektívnej politike zamestnanosti.
 

Od začiatku roka ubudlo z evidencie nezamestnaných viac ako 19 tisíc uchádzačov o zamestnanie a pribudlo takmer 32 500 nových pracovných miest. Za tri roky sa počet nezamestnaných znížil o 47 090 a vytvorilo sa necelých 97 tisíc miest. „Len znižovanie nezamestnanosti by bol polovičný úspech. My sme dokázali celým súborom opatrení zabezpečiť, že pribúdajú nové pracovné miesta. Očakávam, že po dvoch mesiacoch ohlásime sto tisíc nových pracovných miest počas druhej vlády Roberta Fica,“ priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Pozitívnym vývojom nezamestnanosti sa v ročnom predstihu podarilo splniť záväzok, ktorý si dala vláda v decembri 2013, a to znížiť mieru nezamestnanosti do konca roku 2016 na vtedajšiu úroveň priemeru eurozóny, čiže 11,8 %. „V apríli bola u nás miera nezamestnanosti na úrovni 11,68 %. My chceme v tomto roku dosiahnuť aktuálny priemer krajín eurozóny, ktorý sa pohybuje na úrovni 11,3 %,“ naznačil premiér Robert Fico. Zároveň zdôraznil, že súčasná politika zamestnanosti prináša svoje efekty. „Oceňujem predovšetkým obrovskú snahu rezortu práce, ktorú vyvíja v boji proti nezamestnanosti mladých ľudí. Projekt na podporu zamestnávania mladých do 29 rokov sa v Európskej komisii považuje za tzv. best practices vo využívaní európskych peňazí,“ dodal premiér. Aj vďaka tomuto projektu sa počet mladých nezamestnaných za tri roky znížil o viac ako 60 tisíc.

Ministerstvo práce urobilo za tri roky viacero zmien v snahe znižovať nezamestnanosť a zlepšovať postavenie zamestnancov. Upravili sme Zákonník práce a zákon o službách zamestnanosti, zaviedli sme odvodovú úľavu pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných, pripravili sme projekty na podporu zamestnávania mladých, zaviedli sme dočasný súbeh pomoci v hmotnej núdzi a mzdy, a množstvo ďalších legislatívnych či projektových opatrení.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk