Hlavné menu

19.10.2015

Nezamestnanosť v septembri mierne stúpla

Do evidencie nezamestnaných pribudli v septembri tisícky maturantov. Miera evidovanej nezamestnanosti sa tak oproti augustu zvýšila o 0,06 percentuálneho bodu a dosiahla úroveň 11,38 %. Medziročne poklesla o 1,06 p.b..
 

V septembri sa zaevidovalo na úradoch práce 10 464 maturantov. Najviac ich prišlo zo stredných odborných škôl, a to až 6 406. „Tieto čísla nás utvrdzujú v tom, že je potrebné aj naďalej pripravovať projekty na podporu zamestnávania absolventov, pretože niektoré stredné odborné školy a stredné priemyselné školy nevychovávajú študentov pre trh práce,“ upozorňuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Aj preto ministerstvo práce nedávno spustilo nový projekt „Praxou k zamestnaniu“, ktorý dáva zamestnávateľom možnosť zaučiť si mladých presne podľa svojich potrieb a prostredníctvom svojich skúsených pracovníkov. Úrady práce už teraz avizujú veľký záujem o takúto podporu.

Nie je to však jediný projekt, ktorým ministerstvo pomáha absolventom nájsť si uplatnenie na trhu práce. „Viac ako dvetisíc zamestnávateľov už využilo príspevok na vytvorenie pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní, takzvané právo na prvé zamestnanie, a dalo tak prácu viac ako 3300 mladým ľuďom,“ dopĺňa generálny riaditeľ ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič.

Aj napriek miernemu nárastu počtu evidovaných nezamestnaných, pozitívne trendy na trhu práce naďalej pokračujú. „Podľa údajov Sociálnej poisťovne pribudlo v septembri 19-tisíc nových zamestnancov,“ dopĺňa minister Richter. Stúpa aj počet voľných pracovných miest. V septembri ich úrady práce evidovali viac ako 31-tisíc, čo je v medziročnom porovnaní viac o takmer 11-tisíc.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk