Hlavné menu

23.10.2012

Ondruš: Tretina nepracujúcich privyrábajúcich si na dohodu sa stane zamestnanými

Štátny tajomník Branislav Ondruš informoval zástupcov médií na pracovných raňajkách o pripravovaných zmenách v zákone o službách zamestnanosti.
 

Bratislava 22. októbra (TASR) - Po zrušení možnosti pre nezamestnaných privyrábať si na dohody počas evidencie na úrade práce by sa minimálne tretina z nich mala stať zamestnanými. "Nemyslíme si, že všetci sa stanú zamestnanými," konštatoval dnes pre médiá štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš (Smer-SD).

V súčasnosti celkovo 70.000 ľudí z evidencie nezamestnaných zároveň pracuje na dohodu. Táto možnosť je podľa Ondruša zo strany firiem často zneužívaná, keďže namiesto vytvorenia riadneho pracovného miesta využívajú dohodu. "Pre nezamestnaného je to veľmi nevýhodné," podotkol s tým, že takýto človek nemá sociálne a zdravotné krytie.

Zrušenie súbehu dohôd a evidencie má priniesť pozitíva pre inšpektorov práce, ktorí budú môcť jednoduchšie odhaliť čiernu prácu, ale aj pre samotných nezamestnaných. Tí budú môcť zarábať viac ako 140 eur, čo je súčasná hranica na zotrvanie v evidencii. "Nový systém sa negatívne nedotkne ani príjmov ľudí," dodal s vysvetlením, že nárok na sociálne dávky majú aj ľudia mimo evidencie.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk