Hlavné menu

01.06.2015

Oslavovali sme Medzinárodný deň detí

Čelní predstavitelia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR oslávili Medzinárodný deň detí v detských domovoch naprieč Slovenskom. Viac ako stovku detí potešili aj užitočnými darčekmi.
 

Oslavy sviatku detí odštartoval minister práce Ján Richter už v piatok, 29. 5. 2015, návštevou detského domova vo Valaskej. Vychovávatelia sa v ňom starajú o osem ťažko zdravotne postihnutých detí a šesť chlapcov s duševnou poruchou. Tých, ktorí sa nemohli pre zdravotné problémy pripojiť k oslave, navštívil minister osobne. Do Valaskej zavítali aj deti zo špecializovanej samostatnej skupiny z rodinného domu Mazorník v Brezne.

V nedeľu, 31. 5. 2015, pokračoval minister v Seredi, kde sa zúčastnil na športových hrách detí z detského domova na Kasárenskej ulici. Prišli aj chovanci zo zariadenia, ktoré sídli na Ulici Andreja Hlinku. Po kvalitných športových výkonoch im šéf rezortu práce odovzdal zaslúžené medaily a zaujímavé darčeky.

Cesty za oslávencami zavŕšil Ján Richter na Medzinárodný deň detí v Detskom domove Pečeňady, ktorý tento rok oslavuje 65. výročie vzniku. Pri tejto príležitosti udelil minister Richter domovu pamätnú medailu. Zároveň vyslovil veľkú vďaku riaditeľke Eve Martinkovičovej, ktorá je na svojom poste už úctyhodných 25 rokov.

Minister využil návštevy domovov aj na debaty s riaditeľmi a vychovávateľmi, aby zistil, s akými ťažkosťami, ale aj radosťami, sa každodenne stretávajú. Ján Richter vidí problém napríklad v poskytovaní hotovosti chovancom pred odchodom z domova, čo mu potvrdili aj viacerí riaditelia. "Ide o sumu, ktorá je základným predpokladom na uplatnenie sa v živote. Príbuzní sa ale snažia tieto prostriedky získať, bez ohľadu na záujem tohto človeka. Rád by som to riešil zákonom tak, aby financie chovanci nedostali na ruku, ale využili by sa na zabezpečenie ich ubytovania alebo nájdenie práce. Som presvedčený, že v takom prípade je to systémové riešenie, lebo keď sa peniaze dostanú nezodpovedným príbuzným, tak sa, obrazne povedané, za mesiac prepijú a absolventi sú na tom pri štarte do života o to horšie," ozrejmil Ján Richter.

K ministerským výjazdom za deťmi sa v pondelok, 1. 6. 2015, pridali aj ďalší predstavitelia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Štátny tajomník Jozef Burian navštívil detské domovy v Remetských Hámroch a v Snine. Deti v Detskom domove v Ružomberku a v Istebnom potešil darčekmi štátny tajomník Branislav Ondruš. Vedúci služobného úradu Jozef Vančo strávil pondelkové popoludnie v detských domovoch v Novom Meste nad Váhom a v Piešťanoch.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk