Hlavné menu

11.07.2017

Pomoc pre slovenské opatrovateľky v Rakúsku

Štátny tajomník Branislav Ondruš prijal zástupkyne slovenských opatrovateliek, ktoré pracujú v Rakúsku. Hovorili o problémoch,s ktorými sa prevažne ženy pri odchode za prácou do zahraničia často stretávajú. Spoločne chcú hľadať riešenia a zlepšiť informovanosť opatrovateľov.
 

Zástupkyne slovenských opatrovateliek podrobne informovali štátneho tajomníka o praktikách niektorých agentúr, ktoré pre záujemkyne o opatrovanie sprostredkúvajú prácu v zahraničí. Ženy pred odchodom do Rakúska častokrát nevedia, že budú živnostníčkami a zmluvu s agentúrou podpisujú dokonca v aute pri odvoze ku klientovi. Domnievajú sa, že sú zamestnankyne agentúr, ktoré povinnosti voči všetkým úradom vyriešia za ne. Opak je však pravdou. „Je potrebné upozorňovať tie ženy na to, že budú fungovať ako rakúske živnostníčky a všetka zodpovednosť za to, čo budú robiť, padne tým pádom na ne. To je veľmi dôležité, pretože mám pocit, že toto je najväčší kameň úrazu. Ony si to neuvedomujú, vopred im to nikto ani nepovie," akcentoval štátny tajomník Branislav Ondruš po stretnutí.

Zároveň však zdôraznil, že problematika živností sa principiálne netýka rezortu práce. „Ak chceme ísť rakúskou cestou, a povedali sme si, že rakúska úprava je asi to najvhodnejšie, čo by bolo možné aplikovať aj na Slovensku, tak okamžite oslovím štátnu tajomníčku ministerstva vnútra, požiadam ju o stretnutie, pravdepodobne na expertnej úrovni medzi našimi pracovníkmi a pracovníkmi ministerstva vnútra, ktorí majú na starosti otázky živnostenského zákona, a pokúsime sa nájsť nejakú cestu. Sprostredkovanie opatrovania v zahraničí sa možno stane viazanou živnosťou," naznačil Ondruš.

Situáciu chcú obe strany zlepšiť najmä intenzívnejším sprostredkovávaním informácií ženám o tom, ako vyzerá a správa sa neseriózna agentúra, ktorá túto prácu ponúka. „Chcem vyzvať všetky ženy, ktoré majú záujem o prácu opatrovateľky v Rakúsku, ak sa kontaktujú s firmou, ktorú nezaujíma ich znalosť nemčiny, ktorú nezaujímajú ich odborné znalosti a schopnosti v oblasti opatrovateľstva, ktorá im nedá na prečítanie a na podpis zmluvu o sprostredkovaní práce skôr ako im sprostredkuje presun do Rakúska, a ktorá v tej zmluve jednoznačne a jasne nedefinuje služby, ktoré bude poskytovať aj po príchode na územie Rakúskej republiky, tak s takýmito agentúrami nech sa ľudia na Slovensku vôbec nebavia," vyzýva štátny tajomník.

Ministerstvo je pripravené pomôcť aj šírením informácií, ktoré budú varovať ženy pred nepoctivými sprostredkovateľskými agentúrami. „Tieto informácie zverejníme na weboch ministerstva a ústredia práce, posunieme ich médiám, vyvesíme ich na úradoch práce po celom Slovensku. Zároveň oslovíme Združenie miest a obcí Slovenska, aby nám ich pomohlo šíriť v mestách a obciach,“ dodal Branislav Ondruš.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk