Hlavné menu

20.01.2014

Pozitívny trend vo vývoji nezamestnanosti na Slovensku pokračuje

Miera nezamestnanosti zostala aj v decembri minulého roka na úrovni vlaňajšieho novembra, t.j. 13,5 percenta. Vyplýva to z najčerstvejších údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 

„Na úradoch práce zaznamenali ku koncu roka 2013 vyše 364 tisíc nezamestnaných, ktorí boli schopní okamžite nastúpiť do práce. Od novembra to bolo iba o osem osôb menej, za celý rok ich však ubudlo zhruba 26 tisíc“, skonštatoval minister práce Ján Richter.

K pozitívnemu trendu sa vyjadril aj premiér Robert Fico: „Je to dobrý výsledok z toho dôvodu, že december je často krízový mesiac, kedy sa ľudia prepúšťajú. Preto cieľ, ktorý sme si nastavili, ísť na úroveň priemeru eurozóny, vnímame ako realistický. Dnes sa tento priemer nezamestnanosti na úrovni eurozóny pohybuje okolo 12 až 12,1 percenta“

Počet všetkých nezamestnaných, teda vrátane ľudí na tzv. péenke, na absolventskej praxi a podobne, sa v decembri 2013 vyšplhal na necelých 399 tisíc, čo je medzimesačne pokles o 685, medziročne až takmer o 27 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti klesla v medziročnom porovnaní o 0,98 percentuálneho bodu.

Vlani sa podarilo skresať počty nezamestnaných v troch najrizikovejších kategóriách. V skupine mladých do 29 rokov ubudlo asi 17 tisíc uchádzačov, zo skupiny nad 50 rokov približne štyri tisícky a z dlhodobo nezamestnaných vyše 48 tisíc osôb.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk