Hlavné menu

21.08.2020

Rezort práce pomohol Národnej transfúznej službe SR doplniť zásoby krvných prípravkov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) zorganizovalo vo štvrtok 20. augusta 2020 Rezortnú kvapku krvi 2020. Zareagovalo tak na výzvu Národnej transfúznej služby a podalo pomocnú ruku pri dopĺňaní zásob krvných prípravkov pre zásobovanie nemocníc na Slovensku.
 

Darovať krv v priestoroch rezortu sa rozhodlo 43 zamestnancov ministerstva práce, ústredia práce a Implementačnej agentúry MPSVR SR. Pracovníci mobilnej odberovej jednotky nakoniec odobrali krv 30-tke darcov, z toho bolo až 25 prvodarcov.

„Letné mesiace sú každoročne kritické, keďže pravidelne zaznamenávame na odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby SR pokles darcov krvi, čo sa prejavuje poklesom stavu zásob krvných prípravkov. Nie je tomu inak ani tento rok. Krvi nie je nikdy dosť a nikto z nás nevie, kedy ju bude potrebovať. Práve preto sme radi, že aj zamestnanci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa rozhodli pomôcť a darovali svoju vzácnu tekutinu - krv, ktorou pomôžu zachrániť život pacientov v nemocničných zariadeniach na Slovensku,“ reagovala na pomoc rezortu práce Martina Frigová, projektová manažérka NTS SR.

Záštitu nad podujatím prevzal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak: „Ďakujem svojim kolegom, ktorí sa zapojili priamo u nás do Rezortnej kvapky krvi. Mnohí z nich dokonca po prvýkrát. Pomáhame ľuďom rôznymi spôsobmi a toto je jeden z nich. Osudy ľudí, ktorí potrebujú krv, nám na ministerstve nie sú ľahostajné a pomôžeme takto vždy, keď bude treba.“

Rezortná kvapka krvi prebehla za zvýšených bezpečnostných opatrení, ktoré rezort prijal a aplikoval (ranné meranie telesnej teploty zamestnancov, dezinfekcia rúk, povinnosť nosiť ochranné rúška, pravidelné dezinfikovanie kľučiek, výťahov). Všetky opatrenia boli realizované nad rámec a štandardy odporúčané Európskou agentúrou pre bezpečnosť a ochranu zdravia. Vzduch v odberovej miestnosti sa dezinfikoval od všetkých prípadných škodlivých mikroorganizmov germicídnym žiaričom. „Staráme sa o ochranu všetkých zamestnancov a v rámci prevencie proti šíreniu koronavírusu sme zabezpečili bezplatné preventívne testovanie nielen pre zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ale aj pre zamestnancov ministerstva, ústredia práce, úradov práce a ostatných organizácií v pôsobnosti rezortu. Preventívne testovanie našich zamestnancov ukázalo, že sme všetci zdraví a aj preto sme sa rozhodli zrealizovať Rezortnú kvapku krvi v spolupráci s Národnou transfúznou službou,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Vyšetrenie darcov na odbere v teréne prebieha podobne ako na transfuziologickom pracovisku, ale trvá kratšie. Na mieste sa vyšetruje hemoglobín z kvapky krvi z prsta, vzorky krvi sa odoberajú až pri odbere a vyšetrujú sa v NTS SR.

MPSVR SR ďakuje všetkým zamestnancom, ktorí sa rozhodli darovať krv. Stále totiž platí, že krv je vo všetkých svojich funkciách umelo nenahraditeľná. Jediný, kto môže pomôcť, je človek.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk