Hlavné menu

21.06.2016

Rozvoj digitálnych zručností

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa zapája do vzdelávacieho programu pre rozvoj digitálnych zručností. Tie zamestnávatelia čoraz viac vyžadujú od svojich zamestnancov. Mnohým mladým však chýbajú.
 

Príležitostí na trhu práce je pre mladých ľudí stále viac, v mnohých prípadoch však ostávajú nevyužité. Môže za to aj nesúlad medzi nadobudnutými zručnosťami a reálnymi potrebami firiem, na čo upozorňujú samotní zamestnávatelia. Spoločnosť Google chce posilnením digitálnych zručností pomôcť mladým Slovákom rozvíjať vlastnú kariéru, prípadne naštartovať aj úspešné podnikanie v digitálnom svete. Spustila bezplatnú vzdelávaciu online platformu digitalnagaraz.sk . „Projekty ako tento veľmi potrebujeme. Na Slovensku máme na jednej strane veľa mladých nezamestnaných a na strane druhej rastúci počet voľných pracovných miest, ktoré nevieme obsadiť. Digitálne zručnosti sú dnes skutočne potrebné v každej sfére,“ hovorí štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš.

Podľa prieskumu občianskeho združenia ASIT identifikovali zamestnávatelia v rámci praktickej schopnosti používania IT technológií a riešení medzery vo vzdelávaní stredoškolákov aj vysokoškolákov. Štátny tajomník dúfa, že Digitálna garáž vyplní medzeru v digitálnej gramotnosti u nás a v celej Európe. „Ministerstvo práce bude nielen hrdým, ale aj aktívnym partnerom tohto projektu. Pevne verím, že keď sa budeme pravidelne stretávať a hodnotiť jeho prínosy, budeme hovoriť aj o tom, ako znižujeme počty neobsadených voľných pracovných miest vyžadujúcich digitálne zručnosti,“ dodáva Branislav Ondruš.

Rozsiahly vzdelávací program Digitálna garáž pripravil slovenský Google. Zameraný je primárne na slovenských študentov a mladých ľudí, ktorí majú často problém s uplatnením na trhu práce pre medzery v osvojených zručnostiach, vrátane digitálnych. Hlavným pilierom vzdelávania je bezplatná online platforma digitalnagaraz.sk , ktorá ponúka rozvoj digitálnych zručností a je dostupná pre všetkých bez ohľadu na úroveň znalostí alebo profesiu. Bezplatné kurzy sú určené začínajúcim, ale aj pokročilým používateľom internetových nástrojov a úroveň náročnosti sa prispôsobí každému účastníkovi.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk