Hlavné menu

10.11.2016

Spolupráca s odborármi je nevyhnutná

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter vyzval zástupcov zamestnancov, aby sa intenzívnejšie zapojili do riešenia problémov, ktoré súvisia s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Urobil tak na ôsmom zjazde Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky v Bratislave.
 

Aj napriek tomu, že na Slovensku máme stále veľa ľudí bez práce, zamestnávatelia hlásia problémy s obsadzovaním voľných pracovných miest. Minister Ján Richter je pripravený povoliť prístup zamestnancov z tretích krajín na pozície, ktoré nie je možné obsadiť našimi nezamestnanými. „V tejto oblasti zohrávate veľmi dôležitú kontrolnú úlohu. Požiadavky zamestnávateľov na dovoz pracovnej sily musia reflektovať reálnu potrebu, aby nešlo iba o dovoz lacnej pracovnej sily,“ povedal Richter. K spolupráci pri riešení tejto otázky ich vyzval aj predseda vlády. „Minister práce je pod každodenným tlakom veľkých zamestnávateľov na Slovensku, aby dal povolenie na dovoz zamestnancov zo zahraničia. Ako budeme vysvetľovať v regiónoch, kde je 17-% nezamestnanosť, že sem majú prísť robiť ľudia zo Srbska alebo z Ukrajiny," uviedol Robert Fico

Minister zároveň odborárov požiadal o súčinnosť pri nastavovaní politiky zamestnanosti tak, aby zo škôl vychádzali pripravení absolventi a opatrenia aktívnej politiky trhu práce boli čo najefektívnejšie. „V duálnom vzdelávaní zďaleka nie sme tam, kde by sme chceli byť. Na úradoch práce nám medzi nezamestnanými stále končia tisícky absolventov stredných škôl. Verím, že postupne sa nám podarí tento systém zlepšiť,“ informoval Ján Richter. Dodal, že vláda a ministerstvo stále hľadajú spôsoby, ako zvýšiť u ľudí motiváciu pracovať. Potrebné je tiež zabezpečiť, aby sa sociálny systém nezneužíval a ľudia neboli nútení pracovať načierno. Takéto opatrenia považuje za nevyhnutné aj premiér Robert Fico. „Plne podporujem, aby ľudia, ktorí majú chuť pracovať, boli aktívnejšie podporení. Ale tí, ktorí len zneužívajú sociálny systém, musia pocítiť, že na takéto zneužívanie tu priestor nikdy nemôže byť," vyhlásil.

Minister na stretnutí ocenil spoluprácu Konfederácie odborových zväzov SR s ministerstvom, aj v rámci tripartitného dialógu. „S plnou vážnosťou si dovolím povedať, že sociálny dialóg na Slovensku naozaj funguje. A to je veľmi dôležité, aby bol v krajine sociálny zmier. Aj keď niektoré rozhodnutia vlády nie sú plne v súlade so záujmami odborárov, vždy hľadáme kompromisy, za čo vám patrí moja vďaka,“ vyzdvihol minister Richter.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk