Hlavné menu

17.04.2020

Spúšťame „kurzarbeit“ a ďalšiu pomoc pre zamestnávateľov

O príspevky na podporu udržania zamestnanosti môžu v rámci projektu sociálnej pomoci žiadať ďalšie skupiny zamestnávateľov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spustilo tretie opatrenie, ktoré pomôže zamestnávateľom zachovať pracovné miesta v čase pandémie koronavírusu.
 

Na stránke www.pomahameludom.sk už môžu žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov aj zamestnávatelia, ktorí aj napriek obmedzeniu činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie udržia pracovné miesta. Ide o takzvanú tretiu sociálnu pomoc.

„V prvej kategórii pomoci máme tých ľudí, ktorí, ľudovo povedané, museli zavrieť svoje prevádzky z dôvodu rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva. Pre nich sme zrušili strop 800-tisíc eur na príspevok pre jedného žiadateľa. V druhej kategórii sú SZČO, ktoré žiadajú o príspevky na seba. A v tejto novej tretej kategórii sú v podstate ostatní zamestnávatelia, ktorých negatívne zasiahla aktuálna kríza,“ vymenúva minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Títo zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktorá je zamestnávateľom, môžu žiadať o náhradu mzdy zamestnanca najviac vo výške 80 % jeho priemerného zárobku alebo o paušálny príspevok na mzdy všetkých pracovníkov v závislosti od poklesu tržieb.

„Prvá možnosť je tzv. kurzarbeit, ktorý poskytneme na každého zamestnanca, ktorý je na prekážkach v práci. To znamená, že ak musel zamestnávateľ pre krízu poslať svojho zamestnanca na prekážky v práci, štát mu jeho mzdu preplatí. Žiaden zamestnávateľ tak nebude musieť prepustiť z práce svojho zamestnanca z dôvodu, že by utrpel krízou,“ vysvetľuje minister Krajniak.

Druhá možnosť je, že zamestnávateľ požiada o paušálny príspevok na každého zamestnanca, ktorý v danom mesiaci nebol viac ako 50 % pracovného času na prekážke na strane zamestnanca, čiže napríklad na OČR, PN alebo dovolenke. Výška príspevku sa určí podľa poklesu tržieb.

„Zamestnávateľ si môže vybrať len jednu z týchto možností na celé obdobie poskytovania príspevku. Vyberie si teda možnosť, ktorá je pre neho výhodnejšia,“ dopĺňa minister.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už pracuje aj na štvrtom opatrení, a to príspevku vo výške 210 eur pre SZČO, ktoré neplatia sociálne odvody, dohodárov a jednoosobové s.r.o. Nárok budú mať v prípade, ak od 13. marca 2020 nemajú žiaden iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a závislej činnosti. Pomoc pre túto skupinu spustíme v priebehu budúceho týždňa.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk