Aktuality
Úľava na dani z príjmu a jej uplatnenie
Dňa 15. mája 2025 sa konalo už prvé on-line metodické stretnutie pre zástupcov registrovaných sociálnych podnikov na tému Úľava na dani z príjmov a jej uplatnenie. Veľmi nás teší, že o metodické stretnutia je z vašej strany veľký záujem. Stretnutia sa zúčastnilo vyše 130 účastníkov, ktorí živo diskutovali na tému uplatnenia úľav na dani z príjmov. Stretnutie expertne viedli: Mária Halásová, Zuzana Korytárová, Richard Tomandl. Súčasne si vás dovoľujeme informovať, že plánujeme ďalšie stretnutia na témy:
- Úľave na dani z príjmu a jej uplatnenie (22.5.2025),
- Znížená sadzba DPH a jej uplatnenie (28.5.2025, 5.6.2025).
.
Použitie zisku na dosiahnutie hlavného cieľa
Dňa 30. apríla 2025 a 7. mája 2025 sa konali on-line metodické stretnutia na tému Použitie zisku na dosiahnutie hlavného cieľa a jeho účtovanie. Veľmi nás teší, že o metodické stretnutia je z vašej strany veľký záujem. Prvého stretnutia sa zúčastnilo vyše 180 účastníkov a na druhé takmer 160 zástupcov registrovaných sociálnych podnikov. Stretnutie metodicky viedli: Mária Halásová, Zuzana Korytárová a Richard Tomandl. Stretnutia sú určené pre zástupcov registrovaných sociálnych podnikov z celého Slovenska.
Budúcnosť regiónov je v podpore lokálnej ekonomiky
13.marca 2025 sa v Kultúrnom dome v Sečovciach konala 2. odborná konferencia "Podpora sociálnej ekonomiky v našich regiónoch", ktorá vznikla z iniciatívy MIRRI SR a MPSVR SR. Témou boli výzvy a príležitosti sociálneho podnikania na Slovensku a sociálne verejné obstarávanie v podmienkach obecných sociálnych podnikov.
Stretnutie otvoril Michal Kaliňák, štátny tajomník MIRRI SR, ktorý poukázal na to, že „koordinovaný rozvoj územia je budúcnosťou regiónov, pričom jednou z priorít je podpora lokálnej hospodárskej politiky aj prostredníctvom sociálnej ekonomiky a podnikania.“ Marián Valentovič, štátny tajomník MPSVR SR pokračoval: „Sme tu preto, aby sme diskutovali a hľadali riešenia na problémy, ktoré prax prináša. Som rád, že na stretnutie pozvanie prijali zástupcovia registrovaných sociálnych podnikov, riaditelia úradov práce, predstavitelia samospráv a regionálnych zamestnávateľov z Košického kraja. Sociálna ekonomika nie sú len pracovné miesta vytvárané za účelom zamestnávania znevýhodnených a zraniteľných osôb, ale legitímny podnikateľský ekosystém.“
Medzi ďalšími prezentujúci sa predstavili:
Ingrid Ujváriová, generálna riaditeľka Sekcie sociálnej ekonomiky, MPSVR SR,
Matej Puzder, generálny riaditeľ Sekcie regionálneho rozvoja, MIRRI SR,
Milan Vaňo, senior špecialista sociálnej ekonomiky, MPSVR SR,
Nikola Kočiščáková, expertka, Úrad pre verejné obstarávanie.
Súčasťou podujatia bol aj trh sociálnych podnikov, v rámci ktorého sa predstavili Regionálne centrum MIRRI Košice, regionálne centrá sociálnej ekonomiky Košice a Banská Bystrica, ale najmä 11 registrovaných sociálnych podnikov z Košického kraja:
- Služby obce Poproč s. r. o., r. s. p.
- EUROTRADING SK, s.r.o.
- M and F s. r. o.
- ABTEX s.r.o.
- Rejdovka s.r.o.
- Villa Ursi, s. r. o.
- BUZGÓ, s. r. o.
- ALLEGRIA KOŠICE ISP s.r.o.
- VIRA print s. r. o. r. s. p.
- GASTRODOM SPIŠ s.r.o.
- Patricius.sk s.r.o., r. s. p.
Viac informácií:
5 príbehov, 5 rozhovorov, 5 sociálnych podnikov
Vo februári 2025 sme začali s prípravou reportáží z prostredia sociálnych podnikov. Výsledkom je Katalóg príkladov dobrej praxe z Prešovského kraja, ktorý vám ponúkne 5 príbehov a 5 rozhovorov na tému sociálne podnikanie.
- Paloča s.r.o. – Čo spája obedy pre seniorov a obnovu hradu Plaveč? rozhovor so starostom obce a konateľom sociálneho podniku Petrom Šlosárom.
- Obecný sociálny podnik Ihľany – Lesníctvo, starostlivosť o les a práca s drevom súčasťou príbehu našej obce rozhovor s Ondrejom Čopjakom, starostom obce a konateľom obecného sociálneho podniku Ihľany.
- Social food s.r.o., r.s.p. – Keď sa problém regiónu stáva podnikateľskou príležitosťou rozhovor s Mariánom Bujdošom, zakladateľom a konateľom sociálneho podniku Social food.
- Anatal shoes s.r.o. – Cieľ nebol čerpať príspevky, ale niečo zmysluplné vytvoriť rozhovor s Jankou a Radoslavom Antalovcami, zakladateľmi sociálneho podniku Antal shoes.
- Pomáhaj a chráň o.z. – Dôležité je budovať silnú komunitu, ktorá má záujem pomáhať rozhovor s Tomášom Kizákom, dlhoročným členom združenia. Pomáhaj a chráň a autorom portálu Dog2love.
Čítajte zaujímavé príbehy v Katalógu príkladov dobrej praxe z Prešovského kraja.
Odštartovali sme sériu odborných konferencií o sociálnej ekonomike
27. februára 2025 sa v Starej Ľubovni konala prvá odborná konferencia na tému: Podpora sociálnej ekonomiky v našich regiónoch, ktorá vznikla z iniciatívy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Stretnutie otvoril Michal Kaliňák, štátny tajomník MIRRI SR, ktorý poukázal na to, že "budúcnosť regiónov je v zdieľaní. V zdieľaní skúseností, služieb a príležitostí. Chceme sa porozprávať, ako to vidíte vy, ľudia z aplikačnej praxe." Marián Valentovič, štátny tajomník MPSVR SR pokračoval " hľadajme riešenia na problémy, ktoré prax prináša. Sociálna ekonomika a podnikanie sú dôležitým motorom rozvoja regiónov nielen na Slovensku, ale aj v Európe. V Európe aktívne podniká 250 000 sociálnych podnikov, ktoré zamestnávajú 6,5% všetkých občanov EÚ. Sociálna ekonomika predstavuje samostatný sektor, ktorý generuje vyše 900 miliárd eur tržby."
Medzi ďalšími prezentujúcimi sa predstavili:
Ingrid Ujváriová, generálna riaditeľka Sekcie sociálnej ekonomiky, MPSVR SR
Matej Puzder, generálny riaditeľ Sekcie regionálneho rozvoja, MIRRI SR
Milan Vaňo, senior špecialista sociálnej ekonomiky, MPSVR SR
Súčasťou podujatia bol aj trh sociálnych podnikov, v rámci ktorého sa predstavili Regionálne centrum MIRRI Prešov, regionálne centrá sociálnej ekonomiky Prešov a Košice, ale najmä 12 registrovaných sociálnych podnikov z Prešovského kraja:
- JAS Bardejov s.r.o.
- Mestský podnik Snina, s. r. o., r. s. p.
- WAYANA, s.r.o.
- Integrácia s. r. o.
- ASSR, s. r. o.
- JuBaSa s.r.o.
- D.Z. Work s. r. o.
- T-Tatra, s.r.o.
- Antal shoes s. r. o.
- Poľanka, s. r. o.
- GOLDGRUB Rakúsy s. r. o.
- SOCIAL WORK s. r. o., r. s. p.
Viac informácií:
Viac o regionálnych centrách sociálnej ekonomiky - kontakty, adresy
Začiatkom roka sme vydali informačné letáky pre jednotlivé regionálne centrá sociálnej ekonomiky:
Sieť regionálnych centier sociálnej ekonomiky (RC SE) je podporným nástrojom rozvoja sociálnej ekonomiky na Slovensku v intenciách Zákona č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Regionálne centrá sociálnej ekonomiky poskytujú bezplatné poradenstvo a informácie o sociálnej ekonomike a pravidlách fungovania registrovaných sociálnych podnikov. Nájdete ich v siedmich krajských mestách: Nitra, Trnava, Trenčín, Žilina, Prešov, Košice, Banská Bystrica. Záujemcom z Bratislavského samosprávneho kraja sú k dispozícii služby trnavského centra. Činnosť siete regionálnych centier sociálnej ekonomiky je spolufinancovaná cez národný projekt Inštitút sociálnej ekonomiky II, ktorý realizuje Sekcia sociálnej ekonomiky MPSVR SR v rámci Programu Slovensko.
Adresy a kontakty na jednotlivé regionálne centrá sociálnej ekonomiky.
Obecné sociálne podniky, ich zakladanie, činnosť a význam
Sociálna ekonomika predstavuje priestor, v ktorom podniky a organizácie podnikajú nielen s cieľom generovať zisk, ale aj dosiahnuť konkrétne spoločenské a environmentálne ciele. Aké miesto majú v sociálnej ekonomike sociálne podniky, v čom sú špecifiká obecných a krajských sociálnych podnikov, ako môžu takéto podniky podporiť ekonomickú aktivitu občanov či prispieť k rozvoju obce alebo mikroregiónu. Pozvanie do štúdia prijal Milan Vaňo zo sekcie sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rozhovor vznikol v rámci série MY Diskutujeme a bol odvysielaný v stredu 30.10.2024 o 10:00 hod.
Živá sieť regionálnych centier sociálnej ekonomiky
Regionálne centrá sociálnej ekonomiky poskytujú v siedmich slovenských krajských mestách odborné a bezplatné poradenstvo pre sociálnych podnikateľov. Pomáhajú s procesom získania štatútu registrovaného sociálneho podniku, asistujú pri príprave potrebných dokumentov a poskytujú prehľad o možnostiach štátnej podpory či financovania z externých zdrojov. Čo konkrétne tieto centrá ponúkajú a s akými výzvami sa najčastejšie stretávajú sociálni podnikatelia v regiónoch? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať: Alexandra Mikulová, manažérka Regionálneho centra sociálnej ekonomiky Žilina a Lenka Kurhajcová, manažérka Regionálneho centra sociálnej ekonomiky Prešov. Rozhovor vznikol v rámci série MY Diskutujeme a bol odvysielaný v stredu 7.11.2024 o 14:00 hod.
Pracovná integrácia – zamestnávanie znevýhodnených a zraniteľných osôb
Sociálna ekonomika predstavuje priestor, ktorý reaguje na spoločenské problémy. Jedným z nich je aj integrácia a zamestnávanie znevýhodnených a zraniteľných osôb. V diskusii sa dozviete, prečo niekedy nestačí len vytvoriť pracovné miesto, ale je potrebné urobiť viac. Akú úlohu zohrávajú sociálne podniky pri zamestnávaní znevýhodnených a zraniteľných osôb? Prečo sú to práve integračné sociálne podniky, ktoré vedia reagovať na výzvy spojené so stratou pracovných návykov a integrovaním dlhodobo nezamestnaných osôb na trh práce? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať: Lucia Valent, odborníčka na pracovnú integráciu zo Sekcie sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Milena Maková, riaditeľka registrovaného sociálneho podniku – Podniku medzitrhu práce. Rozhovor vznikol v rámci série MY Diskutujeme a bol odvysielaný v stredu 13.11.2024 o 10:00 hod.
Príbeh zavádzania sociálnej ekonomiky na Slovensku
Hrá kľúčovú úlohu v podpore inklúzie, spravodlivosti a udržateľnosti v spoločnosti. Jej cieľom nie je len dosahovanie zisku, ale aj vytváranie pozitívneho dopadu na jednotlivcov a komunity. Reč je o sociálnej ekonomike a sociálnom podnikaní. V diskusii s hostkami Ingrid Ujváriovou, generálnou riaditeľkou Sekcie sociálnej ekonomiky MPSVR SR a Zuzanou Poláčkovou, výskumnou pracovníčkou Centra spoločenských a psychologických vied SAV sme sa rozprávali o zavádzaní sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania na Slovensku, detských chorobách, ktorými si táto oblasť prešla, ako aj výzvach, ktoré sprevádzajú budovanie ekosystému sociálnej ekonomiky na Slovensku. Venovali sme sa aj príkladom úspešných projektov a podnikateľských iniciatív, či novým trendom v Európe a vo svete, ktoré ukazujú potenciál tohto sektora. Rozhovor vznikol v rámci série MY Diskutujeme a bol odvysielaný v stredu 22.11.2024 o 11:00 hod.
ESO 2024: ocenenie za ekonomický a sociálny prejav solidarity
Viete, čo sa skrýva za skratkou ESO roka 2024 a že po prvý krát boli udelené ocenenia za ekonomický a sociálny prejav solidarity? Ako tieto ocenenia súvisia so sociálnym podnikaním a sociálnou ekonomikou? Prečo táto oblasť potrebuje pre svoj rast väčšiu podporu a uznanie? Aj na tieto otázky budeme hľadať odpovede v diskusii s hostkami Evou Pongrácz, vedúcou Katedry sociálneho rozvoja a práce, Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave a Marekom Antoňákom, konateľom spoločnosti AfB na Slovensku a laureátom ocenenia ESO roka 2024 v kategórii Enviromentálna udržateľnosť. Rozhovor vznikol v rámci série MY Diskutujeme a bol odvysielaný v stredu 29.11.2024 o 11:00 hod.
OCENENIE ESO 2024 ZA PREJAV EKONOMICKEJ A SOCIÁLNEJ SOLIDARITY
V predvečer Dňa sociálneho podnikania, konkrétne 20.novembra 2024 v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave sa konalo slávnostné vyhlásenie víťazov Ocenenia za ekonomický a sociálny rozmer solidarity ESO ROKA 2024. Udeľovanie ocenení ESO 2024 bolo súčasťou konferencie "Spoločenská zodpovednosť a politika súdržnosti", ktorú organizovala Katedra sociálneho rozvoja a práce na NHF v spolupráci s Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
5 KATEGÓRIÍ = 5 OCENENÍ: Navrhnuté a ocenené mohli byť subjekty a osoby realizujúce aktivity prostredníctvom prejavu ekonomickej a sociálnej solidarity, ktoré majú pozitívny spoločenský dopad. Ocenenie sa udeľovalo v piatich kategóriách: podpora zamestnanosti, vzdelávanie, sociálna inovácia, environmentálna udržateľnosť a osobnosť.
LAUREÁTI OCENENIA ESO 2024
- v kategórii VZDELÁVANIE: univerzitná profesorka Gabriela Korimová
- v kategórii ENVIROMENTÁLNA UDRŽATEĽNOSŤ: AfB Slovakia - prosperujúci zelený sociálny podnik pôsobiaci v oblasti zhodnocovania použitého IT hardvéru
- v kategórii PODPORA ZAMESTNANOSTI: Krasplast spol. s r. o. – registrovaný sociálny podnik, ktorý presadzuje zásadu, že dobrý pracovný kolektív so zdravotne znevýhodnenými ľuďmi vie vytvárať veľké hodnôt www.krasplast.sk
- v kategórii SOCIÁLNA INOVÁCIA: Tomáš Dittrich, zakladateľ centra Neurogym.sk, ktorý je jediným špecializovaným “gymom” pre dospelých a deti s neurologickým ochorením a poranením miechy
- v kategórii OSOBNOSŤ: Peter Ďurica, riaditeľ Sociálny podnik mesta Martin
Viac informácií:
Dňa 1. júla 2024 nadobudol v niektorých bodoch účinnosť zákon č. 102/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony a to aj v časti, ktorá sa týka zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty pre registrované sociálnej podniky.
Novelizované znenie predmetnej právnej úpravy platné od 1. júla 2024 znie nasledovne:
(registrovaných sociálnych podnikov sa týka časť zvýraznená hrubým písmom)
§ 27 Sadzby dane
(1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 20 % zo základu dane.
(2) Znížená sadzba dane 10 % zo základu dane sa uplatňuje na