Ako dať príležitosť ľuďom, aby vymenili dávky v hmotnej núdzi za prácu? Príkladom je hrad Čičva
Obnovu a konzervovanie hradného komplexu hradu Čičva zahŕňa aj osadenie bezpečnostných prvkov, domurovanie zostatkov časti paláca či sanácia skalného brala.
S prácami pomáhajú okrem iných aj jeden majster, jeden koordinátor prác, traja samostatní pracovníci a traja pomocní pracovníci. Týchto osem ľudí spája okrem odhodlania pomôcť pri záchrane pamiatky aj národný projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike , v rámci ktorého im rezort práce, sociálnych vecí a rodiny prispieva na mzdy. Do konca budúceho roka im takto pomôže sumou v celkovej výške 212-tisíc Eur.
„Priamo na hrade Čičva sme podporili vznik 8 pracovných miest. Podobne pomáhame ďalším trom desiatkam pamiatok po celom Slovensku a dávame pracovnú príležitosti aj ľuďom, ktorí by inak mohli byť odkázaní na poberanie pomoci v hmotnej núdzi. Aj takýmto spôsobom aktívne vytvárame pre poberateľov pomoci v hmotnej núdzi alternatívu perspektívnejšieho života. Úplne rozumieme, že záchrana kultúrnych pamiatok nie je práca pre každého. Z toho dôvodu ponúkame viacero možností podpory, aby sme vyšli v ústrety čo najväčšiemu počtu ľudí v hmotnej núdzi. Napríklad prostredníctvom národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť, v rámci ktorého vyplácame motivačné finančné príspevky až 12 mesiacov ľuďom, ktorí sa rozhodli zobrať osud do vlastných rúk a začať pracovať namiesto poberania dávok. Na ďalšie formy podpory v tejto oblasti máme pripravených ďalších 100 miliónov Eur,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Ako ďalej pripomenul, popri nasadení pri tvorbe pracovných príležitostí sa rezort práce zameria aj na legislatívnu úpravu s pracovným názvom „práca namiesto dávok“. Zmena zákona má zahŕňať krátenie dávok v hmotnej núdzi pri odmietnutí práce, úpravu režimu poskytovania prác vo verejnom záujme a kategorizáciu aktivačného príspevku. „Budeme citlivo zohľadňovať špecifické životné podmienky každého poberateľa pomoci v hmotnej núdzi. Ekonomická realita však hovorí jasnou rečou. Aby mohla naša krajina ďalej prosperovať, každý, kto môže pracovať, by mal pracovať. Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, avšak z rôznych dôvodov nie sú. Medzi nimi sú aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém. A práve na tých, ktorí systém zneužívajú, sa zameriame," dodal minister.
Národný projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike sa rozbehol v marci tohto roku. K 9. septembru úrady práce, sociálnych vecí a rodiny finančne podporujú 449 zamestnancov zapojených do opráv kultúrnych pamiatok a na túto pomoc už celkovo vynaložili takmer tri
a pol milióna Eur. Mesačné príspevky na mzdy sa pohybujú od 1 021 do 1 838 Eur v závislosti od pracovného zaradenia, pričom v rámci projektu sa poskytuje aj príspevok na nepriame výdavky súvisiace s prácami. Finančná podpora je po schválení vyplácaná paušálne vopred. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny sú v rámci projektu Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike pripravené do konca budúceho roka vyplatiť viac ako 12,5-milióna Eur. Vzniknuté miesta obsadia predovšetkým uchádzači o zamestnanie. Dáme príležitosť ľuďom bez práce získať mimoriadne skúsenosti a podieľať sa na zmysluplnom poslaní,“ uzavrel generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Celkovo je do národného projektu Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike zapojených
31 torzálnych pamiatok, o záchranu ktorých sa usilujú mestá, obce či občianske združenia. Zoznam torzálnych pamiatok zapojených do národného projektu Ľudia a hrady – krok
k sociálnej ekonomike:
- Hrad Lednica
- Považský hrad
- Hrad Sklabiňa
- Hrad Lietava
- Hrad Revište
- Hrad Šášov
- Hrad Divín
- Hrad Muráň
- Kaštieľ Koburgovcov Jeľšava
- Hrad Modrý Kameň
- Kláštor premonštrátov Bzovík
- Hrad Zborov -Hrad Makovica
- Hrad Jasenov
- Hrad Brekov
- Hrad Kapušany
- kaštieľ v Krivanoch
- Hrad Šariš
- Podolínec - metské opevnenie
- Hrad Čičva
- Turniansky hrad
- Hrad Slanec
- Hrad Sokoľ
- kaštieľ Senné
- Hrad Vinné
- Hrad Tibava
- kláštor Paulínov
- Markušovský hrad
- kláštor Kartuziánov - Letanovce
- Görgeyovský kaštieľ v Toporci
- Holumnický hrad