Hlavné menu

19.06.2023

Ministerská kvapka krvi: Zamestnanci ministerstva práce darovali 9,5 litra tej najvzácnejšej tekutiny

Dnes kvapka, zajtra život. Pod týmto heslom sa zamestnanci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodli darovať najvzácnejšiu tekutinu pre ľudský život. Ministerskú kvapku krvi organizuje rezort práce v spolupráci s Národnou transfúznou službou už po jedenástykrát. Dnes tento účel prišlo podporiť spolu 21 darcov z radov zamestnancov ministerstva. Pracovníci mobilnej odberovej jednotky spoločne odobrali 9,5 litra krvi.
 

Ministerská kvapka krvi je symbolom solidarity a pomoci ľuďom v núdzi, čo sú témy, s ktorými sa spája práve rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. Najmä v letných mesiacoch sa zásoby krvných prípravkov dostávajú na kritickú úroveň z dôvodu poklesu darcov. Táto skutočnosť ešte viac zdôrazňuje dôležitosť a význam iniciatív ako Ministerská kvapka krvi, ktorej cieľom je prispieť a pomôcť k zabezpečeniu dostatočných zásob krvi pre každého pacienta, ktorý ju potrebuje.

Zdravotníci Národnej transfúznej služby v priestoroch ministerstva práce počas troch hodín odobrali krv 21 dobrovoľným darcom, z toho väčšinu tvorili prvodarcovia. Celkový objem odobranej krvi dosiahol 9,5 litra.

„Tešíme sa, že narastá záujem o darovanie krvi, čo potvrdzuje aj dnešná veľká účasť prvodarcov. Vďaka týmto mobilným odberom dokážeme pokryť potreby nemocníc pre pacientov, ktorí sú závislí od krvi a ďalších zložiek transfúznych liekov. Pravidelné dopĺňanie zásob krvi je dôležité predovšetkým pre hematoonkologických pacientov, pacientov po transplantáciách a úrazoch, ale aj pre ženy po pôrode. Mobilné odbery sú menej časté zvlášť počas letných mesiacov, preto radi uvítame darcov aj v našich odberových centrách,“ uviedla lekárka Národnej transfúznej služby MUDr. Kristína Bindzárová.

„Rada by som sa poďakovala všetkým zamestnancom ministerstva, ktorí sa zapojili do tejto iniciatívy a darovali krv. Ich ochota a obetavosť sú prejavom našej oddanosti pomáhať ľuďom, a to aj takýmto spôsobom,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Ďalší záujemcovia, ktorí chcú darovať krv na transfúziologickom oddelení, sa môžu objednať telefonicky alebo prostredníctvom elektronického formulára na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR: Národná Transfúzna Služba (ntssr.sk) .

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk