Hlavné menu

18.02.2022

Na Slovensku máme štyri nové bezplatné dlhové poradne, minister otvoril Zvolen

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak otvoril v piatok (18.2.) Bezplatnú dlhovú poradňu (BDP) vo Zvolene. Ďalšie tri pribudli tento týždeň na východnom Slovensku: v Košiciach, v Michalovciach a vo Vranove nad Topľou. Na Slovensku tak už bude otvorených dvanásť bezplatných dlhových poradní, v ktorých pomáhajú ľuďom dostať sa z dlhov psychológovia, právnici a ekonómovia.
 

Osem otvorených bezplatných dlhových poradní ľudia nájdu už v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Poprade, Banskej Bystrici, Lučenci a Prešove. Bezplatných dlhových poradní bude na Slovensku 46. Sídliť budú v mieste pôsobnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.

V každej bezplatnej dlhovej poradni pôsobí psychológ, právnik, ekonóm a pracovník administratívy. Bezplatná dlhová poradňa tak v sebe spojí právne, ekonomické aj psychologické poradenstvo. Dlžníkom poskytuje pomoc bezplatne, na vysokej odbornej úrovni a s ľudským rešpektom.

Projekt bezplatných dlhových poradní plní aj úlohu prevencie vzniku nadmerného zadlženia obyvateľstva. Cieľom poradenstva totiž nie je len pomôcť klientovi zbaviť sa dlhov, ale aj zmeniť jeho celkové postoje, správanie, úroveň jeho individuálnej finančnej gramotnosti a rozpočtovej zodpovednosti tak, aby aktívne predchádzal opakovanému zadlženiu. „ Pomoci ľuďom s dlhmi sa v SME RODINA venujeme dlhodobo, vďaka čomu môžu exekútori od začiatku tohto roka zrážať z mesačného príjmu dlžníkov o polovicu menej ako doposiaľ. To znamená, že ľuďom ostane viac peňazí na živobytie. Záväzok o pomoci ľuďom s dlhmi plním aj otváraním bezplatných dlhových poradní na celom Slovensku, ktoré slúžia aj ako exekučná prevencia, “ vysvetľuje minister práce Milan Krajniak a dopĺňa aj praktickú radu: „ Ak potrebuje pomôcť aj klient z regiónu, kde poradňa zatiaľ nie je, môže osloviť prevádzku v inom regióne prostredníctvom sociálnej siete na stránke Bezplatné Dlhové Poradne, alebo na webe www.pomahamedlznikom.sk.“

Počas pracovnej návštevy vo Zvolene navštívil minister práce, sociálnych vecí a rodiny aj miestne úrady práce vo Zvolene a v Detve . Zvolen patrí s nezamestnanosťou na úrovni 5,44 % k premiantom v rámci kraja. „ Nežijeme v ľahkých časoch, ale vďaka našim aktívnym opatreniam sa darí čoraz väčšiemu počtu ľudí nájsť si prácu. A to aj v okrese Zvolen. Presviedčajú nás o tom samotné čísla. Kým si počas minulého decembra našlo prácu vo Zvolene 85 nezamestnaných, za mesiac január to bolo až 177,“ uviedol minister práce Milan Krajniak .

Nezamestnanosť v celom Banskobystrickom kraji je na úrovni 10,20 %. Nezamestnanosť v Detve je k dnešnému dňu 7,16 %. Počet uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradu práce v Detve, ktorí si v januári našli prácu, predstavoval 87 osôb, za predošlý mesiac to bolo 44 osôb, pričom v porovnaní s januárom minulého roku to bolo 76 osôb. „Nezamestnanosť v Detve sa drží na podstatne prívetivejšej úrovni ako je tomu v prípade celého kraja. V porovnaní s minulým mesiacom opustilo evidenciu uchádzačov dvojnásobne viac ľudí. Rád by som vyzdvihol prácu tunajšieho úradu, ktorému sa darí v spolupráci s domácimi zamestnávateľmi dostať naše opatrenia do praxe,“ ukončil v tejto súvislosti minister práce.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk