Legislatíva nebráni zariadeniam sociálnych služieb byť „animal friendly“
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR si je vedomé, že najmä pre starších ľudí je veľkou traumou pri nástupe do pobytového ZSS vzdať sa svojho zvieraťa, s ktorým predtým žili v jednej domácnosti. Preto podporujeme aktivitu zariadení, ktoré umožňujú klientom vziať si do zariadenia malé zvieratko, alebo samy chovajú zvieratá vo svojom areáli.
Využívanie zvierat k rôznym formám terapeutického kontaktu s človekom aj v ZSS spríjemňuje pobyt klientov, zlepšuje ich psychický stav, zmierňuje pocit osamelosti, napomáha k relaxácii a uvoľneniu a navyše vytvára domácu atmosféru a pohodu.
Vykonávať zooterapiu v zariadeniach sociálnych služieb umožňuje zákon o sociálnych službách. Zohľadňuje však možnosti a podmienky konkrétneho poskytovateľa sociálnej služby a to nielen s ohľadom na potreby svojich klientov, ale aj na potreby zvieraťa ako živej bytosti. Aj zviera v ZSS musí mať vytvorené také podmienky, aby bolo spokojné (zabezpečenie osobnej starostlivosti, pravidelnej stravy, dostatočný pohyb, hygienu, veterinárnu starostlivosť a pod.).
Poskytovateľ sociálnej služby v zariadení si podmienky prítomnosti a chovu zvierat vo svojich priestoroch môže upraviť vnútornými predpismi (domáci poriadok a prevádzkový poriadok) tak, aby garantovali neohrozenie bezpečnosti poskytovanej sociálnej služby, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov a v neposlednom rade riadnu starostlivosť o zviera. Zároveň si vnútornými predpismi poskytovateľ môže upraviť aj finančné podmienky súvisiace s pobytom zvieraťa.
Dobrým príkladom z praxe je napr. ZSS Dominik n. o. vo Veľkej Lehote, kde v rámci aktivizačných činností zabezpečujú pre klientov prítomnosť zvierat. „Od roku 2010 v rámci reminiscenčnej terapie pracujeme s ovečkami, chováme sliepky a kohúta. Naším cieľom je poskytnúť takú službu klientom, ktorá by im čo najviac pripomínala ich domáce prostredie. V areáli zariadenia sa pohybuje aj náš kocúr Valentín a pravidelne zabezpečujeme aj canisterapiu.“ priblížila riaditeľka zariadenia Erika Sučanská. Nad zvieratami v zariadení je vykonávaný veterinárny dohľad, chov a prítomnosť zvierat podrobne monitoruje personál. „Naši klienti sa o zvieratá starajú aj sami. K prítomnosti zvierat v interiéri je potrebné pristupovať veľmi citlivo. Nie v každom zariadení je možné vytvoriť podmienky pre ich pobyt a chov. Prítomnosťou vo vonkajšom prostredí však nič nepokazíme a emocionálne podporíme seniorov a ľudí so zdravotným postihnutím,“ uzavrela riaditeľka.
Zvieratá zlepšujú psychickú kondíciu klientov aj v Domove dôchodcov (DD) v Klížskej Nemej. „Po mojom nástupe do zariadenia, čo bolo počas druhej vlny pandémie, sme začali spoločne hľadať také postupy, metódy a terapie, ktorými by sme zlepšili fyzickú a psychickú kondíciu našich obyvateľov. Chceli sme dosiahnuť pozitívne zmeny v oblasti prežívania, nadväzovania vzťahov, kognitívnych a motorických funkcií, vo verbálnych a neverbálnych komunikačných funkciách, v oblasti stimulácie telesných funkcií. Osobne som robila prieskum medzi zamestnancami a obyvateľmi domova, či by boli schopní a ochotní akceptovať prítomnosť ďalších zvierat v priestoroch zariadenia, pretože 2 mačky už mali. Sama som bola prekvapená z pozitívnych, radostných reakcií zo všetkých strán,“ priblížila riaditeľka DD Zuzana Marosiová.
K mačkám v zariadení postupne pribudli králiky, jazvečík a yorkshire. „Najväčší prínos zvierat do domova vidíme v tom, že sme u viacerých seniorov zistili úľavy od depresie, smútku, úzkostí a starostí. V niektorých prípadoch blízkosť psíka, mačky alebo králika vyvolala už dávno zabudnuté spomienky, s čím úzko súvisí aj zlepšenie schopnosti vyjadriť svoje myšlienky, pocity, želania a predstavy. Veľa mojich kolegov, riaditeľov, sa ma pýtalo, či nie je tento náš záväzok príliš riskantný, nezodpovedný a ohrozujúci bezpečnosť a zdravie seniorov. Naša odpoveď je rozhodne nie. My sme už po krátkom čase zaznamenali pozitívne zmeny u seniorov v oblasti prežívania, motorických funkcií, nadväzovania vzťahov. Veď tieto zvieratá, ich vzhľad a správanie majú pozitívny vplyv hlavne na psychickú pohodu človeka,“ uzavrela riaditeľka DD v Klížskej Nemej.