Hlavné menu

05.06.2022

Prvý detský areál „RODINKA“ vo Vígľaši už slúži deťom a rodinám

Vo Vígľaši v regióne Podpoľanie sa oddnes môžu tešiť z nového detského ihriska „RODINKA“. Vôbec prvý rodinný inkluzívny areál vznikol za podpory ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tento účel rezort práce poskytol z dotačnej schémy na podporu plnenia funkcií rodiny celkom 4,3 mil. eur. Vďaka tomu vo všetkých krajoch postupne vyrastá 106 nových bezbariérových hracích areálov pre deti a rodiny, pričom najmenej polovica z nich bude hotová už do konca roka 2022.
 

Prvú „RODINKU“ prišiel osobne otvoriť minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

„Naším hlavným zámerom bolo vytvoriť priestor, kde sa môžu stretávať všetky generácie a kde sa môžu hrať všetky deti spolu, teda zdravé deti aj deti so zdravotným znevýhodnením. Preto som naozaj veľmi rád, že môj prísľub sa stal realitou a dnes už všetky deti bez rozdielu, rodičia či starí rodičia môžu s radosťou využívať tento úžasný priestor na hranie či vzájomné stretávanie sa. Sám mám chuť sa tu zahrať a vrátiť sa do detských čias. Je to naša prvá lastovička a teším sa, že takéto rodinné miesta, teda naše RODINKY, ako ich nazývame, budú postupne zapĺňať jednotlivé kúty Slovenska,“ priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Ministerstvo práce poskytlo dotáciu na výstavbu ihriska a vyhovelo 106-tim žiadateľom. Medzi nimi 39 mestám, 57 obciam, 4 bratislavským mestským častiam, rovnako tiež 2 neziskovým a 4 cirkevným organizáciám. Nové detské ihriská tak pribudnú vo všetkých slovenských krajoch v počte:

Bratislavský kraj 7 ihrísk, Banskobystrický kraj 14 ihrísk, Košický kraj 12 ihrísk, Nitriansky kraj 12 ihrísk, Prešovský kraj 20 ihrísk, Trenčiansky kraj 11 ihrísk, Trnavský kraj 7 ihrísk a Žilinský kraj 23 ihrísk.

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 3 do 14 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov a tvoria zázemie pre zmysluplné trávenie voľného času rodiny. Hlavný projekt ihriska tvorí 11 prvkov. Z toho 3 povinné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka - hniezdo) sú inkluzívne, čo ponúka možnosť trávenia času pri hre s rovesníkmi aj deťom so znevýhodnením. Súčasťou sú tiež altánok, lavičky či hrací priestor v tvare lode.

Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa tak prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

Už do konca augusta bude hotových ďalších 26 „Rodiniek“ a do konca tohto roka to bude najmenej 53 nových detských areálov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk