Hlavné menu

21.07.2022

Rezort práce podporí výstavbu ďalších 117 inkluzívnych detských ihrísk RODINKA

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci tretieho kola žiadostí schválilo dotácie vyše 5 miliónov eur na výstavu ďalších 117 inkluzívnych detských ihrísk RODINKA. Z predchádzajúcich dvoch kôl už postupne vyrastá 106 nových bezbariérových hracích areálov pre deti a rodiny vo všetkých krajoch. Najmenej polovica z nich bude hotová už do konca tohto roka. Na tento účel už rezort práce poskytol z dotačnej schémy na podporu plnenia funkcií rodiny vyše 4,5 mil. eur.
 

Vôbec prvý rodinný inkluzívny areál RODINKA osobne otvoril minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vo Vígľaši v regióne Podpoľanie 5.6.2022. Štyri dni potom minister otvoril druhé detské ihrisko RODINKA v Golianove v Nitrianskom kraji. Do konca roka by sa malo otvoriť najmenej ďalších 53 inkluzívnych areálov.

V prvom kole žiadostí (jar 2021) poskytol rezort práce dotácie v celkovej sume 2 234 796 € na výstavbu 55 ihrísk. V druhom kole (leto 2021) rozdelil 2 301 100 € na realizáciu 51 ihrísk. V poslednom kole (leto 2022) sa pridelila dotácia 5 008 700 € na zriadenie 117 areálov RODINKA.

Ministerstvo práce teda poskytlo dotácie v celkovej sume 9 544 596 na výstavbu ihriska 223 žiadateľom. Medzi nimi 59 mestám, 148 obciam, 4 bratislavským a 2 košickým mestským častiam, rovnako tiež 3 neziskovým a 7 cirkevným organizáciám.

Detské inkluzívne ihriská pribudnú vo všetkých slovenských krajoch, celkovo v počte: Bratislavský kraj 13 ihrísk, Banskobystrický kraj 27 ihrísk, Košický kraj 25 ihrísk, Nitriansky kraj 31 ihrísk, Prešovský kraj 32 ihrísk, Trenčiansky kraj 25 ihrísk, Trnavský kraj 24 ihrísk a Žilinský kraj 46 ihrísk.

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 3 do 14 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov a tvoria zázemie pre zmysluplné trávenie voľného času rodiny. Hlavný projekt ihriska tvorí 11 prvkov. Z toho 3 povinné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka - hniezdo) sú inkluzívne, čo ponúka možnosť trávenia času pri hre s rovesníkmi aj deťom so znevýhodnením. Súčasťou sú tiež altánok, lavičky či hrací priestor v tvare lode.

Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa tak prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk