Hlavné menu

12.07.2022

Rezortná kvapka krvi aj tento rok pomáha ľudom

V utorok 12. júla 2022 premenilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny jednu z ministerských zasadačiek na provizórne transfúziologické pracovisko. Okrem zamestnancov ministerstva darovali krv aj zamestnanci Sociálnej poisťovne a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Za 2,5 hodiny zdravotníci Národnej transfúznej služby odobrali 37 darcom celkovo 16,65 litra krvi.
 

Každoročne Národná transfúzna služba zaznamenáva počas letných mesiacov nižší počet darcov krvi na odberových pracoviskách, čo sa negatívne odráža na stave zásob krvných prípravkov. Preto aj tento rok zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR Rezortnú kvapku krvi. Zamestnanci rezortu prispeli k doplneniu zásob krvi, čím pomáhajú zachraňovať životy pacientov v nemocničných zariadeniach na Slovensku .

Aj tento rok prevzal záštitu nad podujatím minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak: „Mám úprimnú radosť z toho, že sa nám podarilo zorganizovať túto dôležitú akciu aj v roku 2022. Darovanie krvi je pre mňa silný dôkaz toho, že solidárnosť a spolupatričnosť sú v našej spoločnosti stále dôležité pojmy. Ďakujem každému zo zamestnancov, ktorí prišli podať pomocnú ruku.“

Ministerstvo práce využilo možnosť mobilných odberových výjazdov a v spolupráci s Národnou transfúznou službou pripravili podmienky pre darcov priamo v priestoroch ministerstva. Doplniť zásoby krvných prípravkov prišlo 45 zamestnancov ministerstva, ústredia práce a Sociálnej poisťovne. Pracovníci mobilnej odberovej jednotky nakoniec odobrali krv 37 z nich, z toho bolo 13 prvodarcov. Spolu sa tak podarilo darovať 16,65 litrov krvi, ktorá bude distribuovaná po celom Slovensku.

„Veľmi ma teší, že naše rezortné heslo POMÁHAME ĽUĎOM máme možnosť dokázať nielen pracovne, ale aj ľudsky, a to už po 10. krát. Darovanie krvi je dôležité najmä počas leta, kedy je darcov nedostatok a nemocnice potrebujú neustále dopĺňať svoje zásoby,“ doplnil štátny tajomník rezortu práce Juraj Káčer.

Ak to epidemiologická situácia dovolí, MPSVR SR si Rezortnú kvapku krvi zopakuje o štyri mesiace.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk