Hlavné menu

06.01.2024

Vďaka chystaným zmenám sa minimálna mzda ku koncu volebného obdobia môže šplhať k úrovni 1000 Eur

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už na začiatku nového roka začalo intenzívne pracovať na legislatíve, ktorá upraví mechanizmus výpočtu minimálnej mzdy. Zmena by mala nastať v tom, že sa minimálna mzda automaticky stanoví ako 60% priemernej mzdy, pokiaľ sa sociálni partneri nedohodnú inak.
 

„Od tohto roka je výška minimálnej mzdy na úrovni 750 Eur, ak by však platil nami navrhovaný automat, dosiahla by úroveň až 783 Eur. Ak parlament schváli návrh zákona v tomto roku, podľa nových pravidiel, vrátane vyjednávaní, sa začne postupovať už v tom budúcom. V takomto prípade by podľa odhadov minimálna mzda v roku 2026 dosiahla úroveň 920 Eur a v roku 2027, teda ku koncu volebného obdobia až 970 Eur, čiže by sa už šplhala k hranici 1000 Eur,“ zdôraznil minister práce Erik Tomáš.

Na minimálnu mzdu sú naviazané aj príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov, čo znamená, že spolu s minimálnou mzdou budú rásť aj tieto príplatky. Samotné zvyšovanie minimálnej mzdy tlačí aj na rast miezd ako takých. Súčasťou pripravovaných zmien bude podľa ministra Erika Tomáša aj rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, čo by malo prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok zamestnancov. Spomínané rozširovanie kolektívnych zmlúv, ale aj ďalšie zmeny musíme do legislatívy zapracovať aj kvôli európskej smernici, a to už na jeseň tohto roka.

Samozrejme, na všetkých úpravách a zmenách budeme vzájomne spolupracovať, ako s odbormi, tak aj zamestnávateľmi.

Vyjadrenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša nájdete v priloženom videu: https://we.tl/t-lBathNfu5V

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk