Hlavné menu

22.07.2022

Vďaku rodičom môžeme prejaviť aj v podobe rodičovského bonusu

Medzinárodný deň rodičov pripadá vždy na 4. júlovú nedeľu a pripomíname si ho už od roku 1994. Rodičia sú náš celoživotný vzor a zaslúžia si našu úctu, vďaku a rešpekt za ich starostlivosť, obetavosť a rady. Práve rodičia vychovávajúci deti majú preukázateľne nižšie dôchodky, ako tí bezdetní. Výšku dôchodku nepriaznivo ovplyvňuje materská dovolenka, ale aj čas, ktorý rodič radšej venuje svojim potomkom, ako kariére. Zásadnú zmenu v tomto systéme prináša práve rodičovský bonus.
 

Rezort práce prednedávnom priniesol k téme aj informačnú webovú stránku www.rodicovskybonus.sk .

Rodičovský bonus bude ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnom dôchodku. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky, a to podľa údajov v registri fyzických osôb pre biologického rodiča a osvojiteľa. Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom, bude mať možnosť toto rozhodnutie oznámiť Sociálnej poisťovni, ktorá podľa neho prispôsobí vyplácanie rodičovského dôchodku. Rovnakú možnosť dostane každá osoba, ktorá sa rozhodne neprispievať svojim rodičom vo forme rodičovského bonusu.

Prioritou rezortu práce je odstrániť nespravodlivosť pri vyplácaní dôchodkov rodičov, ktorí vychovali svoje deti a práve za toto obdobie majú krátenú výšku svojho dôchodku. Pomoc vo forme rodičovského bonusu dokáže odstrániť túto nespravodlivosť a umožni pracujúcim deťom prispieť na dôchodok ich rodičov. Každý pracujúci bude mať možnosť presunúť v prospech dôchodku svojich rodičov 1,5 % + 1,5 % zo svojich zaplatených odvodov. Rodičovský bonus nezvýši samotnú výšku odvodov a zároveň nebude mať vplyv ani na výšku budúceho dôchodku detí.

Vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý obsahuje aj zavedenie rodičovského bonusu, čaká na prerokovanie v NR SR už počas najbližšej schôdze. Ak novela zákona prejde schvaľovacím procesom, vyšší dôchodok bude mať viac ako 800-tisíc dôchodcov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk