Hlavné menu

Inštitút sociálnej ekonomiky II

Základné údaje o projekte
názov národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky II.
poskytovateľ NFP Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
prijímateľ NFP Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
doba realizácie 1/2024 - 11/2028
kód ITMS21+ 401401DWQ1
celkové oprávnené výdavky 18 384 959,82 €
z toho financované zo strany EÚ 15 627 215,85 €
miesto realizácie projektu Slovenská republika, celé územie

Národný projekt Inštitút sociálnej ekonomiky II realizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky s projektovým partnerom Úrad pre verejné obstarávanie v rámci Programu Slovensko 2021 -2027.

Národný projekt je realizovaný prostredníctvom hlavnej aktivity „Informačné a konzultačné činnosti zamerané na podporu činnosti subjektov sociálnej ekonomiky, vrátane podpory ich vzniku“, ktorá sa realizuje prostredníctvom nasledovných podaktivít:

• Informovanosť a zvyšovanie povedomia

• Odborné konzultácie

• Vlastná odborná a publikačná činnosť Centra znalostí (Knowledge Hub)

Cieľovou skupinou projektu sú znevýhodnené a zraniteľné osoby (v zmysle § 2 ods. 5 a 6 Zákona 112/2018 o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch). Cieľom hlavnej aktivity je zvyšovanie povedomia o sociálnej ekonomike a sociálnom podnikaní a podpora vzniku a fungovania spoločensky prospešných a udržateľných sociálnych podnikov. Cieľ hlavnej aktivity sa dosahuje prostredníctvom posilnenia a rozšírenia podpornej infraštruktúry sociálnej ekonomiky v kontexte Inštitútu SE, ktorý je od 1.5.2024 súčasťou novovzniknutej Sekcie sociálnej ekonomiky MPSVR SR . Národný projekt Inštitút sociálnej ekonomiky II zabezpečuje kontinuitu už vybudovanej poradenskej infraštruktúry v podobe regionálnych centier sociálnej ekonomiky, ktoré poskytujú odborné konzultácie záujemcom o sociálne podnikanie ako aj registrovaným sociálnym podnikom. Novým prvkom Inštitútu SE je Centrum znalostí, ktoré poskytuje odbornú podporu regionálnym centrám SE, tvorcom legislatívy a verejných politík a ostatným aktérom SE. Inštitút SE tak pokračuje v kultivácii ekosystému sociálnej ekonomiky s dôrazom na sociálne podnikanie a podporuje kvalitné a ekonomicky udržateľné podnikateľské zámery.

Realizáciou národného projektu sa očakáva zvýšenie zamestnanosti znevýhodnených a zraniteľných osôb a vytvorenie podmienok pre zamestnávanie osôb nad rámec zdravotne znevýhodnených. Rovnako sa očakáva postupné a prirodzené rozšírenie pôsobnosti sociálnych podnikov nad rámec pracovnej integrácie a snaha o dosahovanie spoločensky prospešných cieľov v ostatných dôležitých oblastiach spoločenského a hospodárskeho života ako sú ochrana životného prostredia, podpora bývania, vzdelávanie, regionálny rozvoj a iné. Projekt prispeje k rozšíreniu možností pre sociálne podnikanie, k odstráneniu bariér sociálneho podnikania a vytvoreniu podmienok pre lepšie fungovanie sociálnych podnikov.

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk