Diskusia „Postavenie Inšpekcie v sociálnych veciach v systéme sociálnych služieb“
Generálna riaditeľka Inšpekcie v sociálnych veciach (ISV) Alena Zvarová Bašistová prijala pozvanie do online diskusie, ktorú 1. októbra 2024 zorganizoval Inštitút sociálnej práce a ošetrovateľstva MUDr. Pavla Blahu v Skalici – elokované pracovisko Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o. v Bratislave.
Na online stream s generálnou riaditeľkou ISV sa pripojila stovka účastníkov, ďalší si diskusiu pozreli zo záznamu, ktorý je stále dostupný na facebookovej stránke Inštitútu sociálnej práce a ošetrovateľstva MUDr. Pavla Blahu v Skalici. Debatu zorganizoval a moderoval vedúci inštitútu prof. PhDr. Michal Oláh, PhD.
Okrem študentov a absolventov sociálnej práce diskusiu sledovali aj zástupcovia organizácií pôsobiacich v sociálnych službách, riaditelia zariadení sociálnych služieb a ďalší pracovníci v tejto oblasti.
Alena Zvarová Bašistová priblížila dôvody vzniku Inšpekcie v sociálnych veciach (vznik 1.11.2022), jej poslanie aj postupy pri výkone dozorov. Zhrnula budovanie inšpekcie ako novej inštitúcie, ktoré zahŕňalo aj zriadenie 8 regionálnych pracovísk, výber a prijímanie inšpektorov a ďalších zamestnancov, ktoré sa aktuálne finalizuje v súlade s míľnikom Plánu obnovy.
Diskutovanou témou boli aj sankcie, ktoré môže ISV uložiť, či už ide o finančné alebo iné sankcie, napríklad návrh na výmaz sociálnej služby z registra sociálnych služieb. Generálna riaditeľka zdôraznila, že spomedzi 43 doteraz ukončených dozorov nad dodržiavaním povinností pri poskytovaní sociálnych služieb ISV podala návrh na výmaz z registra sociálnych služieb v 5 prípadoch, z toho v 3 prípadoch sa takéto konanie začalo.
Pochybenia v týchto prípadoch odhalila nielen ISV, ale aj ďalšie kontrolné orgány, ktorých zistenia boli totožné. Orgánom, ktorý je oprávnený začať konanie o výmaze, je pritom vždy príslušný vyšší územný celok.
Účastníkov diskusie zaujímali aj najčastejšie porušenia, ktoré ISV zistila u poskytovateľov sociálnych služieb. Ide najmä o používanie prostriedkov telesného obmedzenia prijímateľa sociálnej služby, ktoré zákon o sociálnych službách nepripúšťa, nepracovanie s primeraným rizikom u prijímateľov sociálnej služby – napríklad používanie bočníc ako plošného opatrenia, nevypracované individuálne rizikové plány pre prijímateľov sociálnej služby, nevyškolení zamestnanci poskytovateľa sociálnej služby v deeskalačných technikách či v oblasti základných ľudských práv a slobôd. Inšpektori veľakrát zistili aj prvky inštitucionálnej kultúry.
ISV má podľa slov generálnej riaditeľky v pláne ďalšie diskusie, konferencie či okrúhle stoly, kde bude objasňovať a vysvetľovať svoje kompetencie aj postupy, s cieľom posilniť ochranu najzraniteľnejších ľudí.
Ceníme si veľký záujem a ďakujeme Inštitútu sociálnej práce a ošetrovateľstva MUDr. Pavla Blahu v Skalici za pozvanie do podnetnej debaty.
Archív diskusie: https://fb.watch/u_f1FkDNIH/
FOTO: generálna riaditeľka ISV Alena Zvarová Bašistová