Hlavné menu

Ciele a činnosti Medzinárodnej organizácie práce

Medzinárodná organizácia práce (ďalej len „MOP") je založená najmä na týchto cieľoch a zámeroch:

  • práca nie je tovar,
  • sloboda prejavu a sloboda združovania sa sú základnými podmienkami pokroku,
  • každá chudoba predstavuje nebezpečenstvo pre prosperitu všade vo svete,
  • zápas proti každému nedostatku sa musí viesť s nepoľavujúcou silou v každom národe a cestou nepretržitého a sústredeného medzinárodného úsilia, v ktorom sa zástupcovia pracovníkov (zamestnancov) a zástupcovia zamestnávateľov, majúci rovnaké postavenie ako zástupcovia vlád, spoločne zapoja do slobodnej diskusie a do demokratického rozhodovania s cieľom podporovať všeobecné blaho.

V súčasnom období MOP presadzuje tieto strategické ciele:

  • podpora a realizácia pracovných noriem a základných zásad a práv pri práci,
  • vytváranie väčších príležitostí pre ženy a mužov na zabezpečenie dôstojného zamestnania a dôstojného príjmu,
  • zvýšenie pokrytia a účinnosti sociálnej ochrany pre všetkých,
  • posilnenie trojstrannosti (tripartity) a sociálneho dialógu.

MOP formuluje a vytvára medzinárodné pracovné normy - dohovory a odporúčania najmä v oblastiach:

  • sloboda združovania a právo organizovať sa (vytváranie zo strany zamestnávateľov a zo strany pracovníkov /zamestnancov/ organizácií na presadzovanie a ochranu ich práv a záujmov, práva zamestnávateľov, práva pracovníkov /zamestnancov/, odborové práva),
  • sociálny dialóg, kolektívne vyjednávanie, kolektívne zmluvy,
  • odstránenie všetkých foriem nútenej alebo povinnej práce,
  • účinné zrušenie detskej práce,
  • odstránenie diskriminácie, ak ide o zamestnanie a povolanie,
  • podmienky zamestnania a pracovné podmienky,
  • bezpečnosť a zdravie pri práci,
  • inšpekcia práce,
  • minimálne normy sociálneho zabezpečenia,
  • rovnosť príležitostí a zaobchádzanie atď.

MOP ponúka odbornú spoluprácu a pomoc v oblastiach profesného vzdelávania, pracovnej rehabilitácie a zamestnávania zdravotne postihnutých osôb, politiky zamestnanosti, pracovnej administratívy, riadenia, družstiev, malých a stredných podnikov, štatistiky práce a pod. Podporuje rozvoj nezávislých organizácií zamestnávateľov a nezávislých organizácií pracovníkov (zamestnancov).

Štruktúra Medzinárodnej organizácie práce

V rámci systému Organizácie Spojených národov má MOP unikátnu trojstrannú (tripartitnú) štruktúru za účasti zástupcov zamestnávateľov, zástupcov pracovníkov (zamestnancov) ako rovnocenných partnerov vlád členských štátov MOP. Zložkami členského štátu MOP sú teda zástupcovia vlády, zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia pracovníkov (zamestnancov).

Základom štruktúry MOP sú tri hlavné orgány:

  • Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce (skrátený názov Medzinárodná konferencia práce)
  • Správna rada Medzinárodného úradu práce
  • Medzinárodný úrad práce

Aktivity Medzinárodnej organizácie práce

Základnou činnosťou MOP je formulovanie, prijímanie, presadzovanie a aplikovanie medzinárodných pracovných noriem MOP, ktoré sú prijímané vo forme dohovorov MOP, vo forme protokolov k dohovorom MOP a vo forme odporúčaní MOP a týkajú sa predovšetkým: slobody združovania a ochrany práva organizovať sa; kolektívneho vyjednávania; odstránenia všetkých foriem nútenej alebo povinnej práce; účinného zrušenie detskej práce; odstránenia diskriminácie, ak ide o zamestnanie a povolanie; podmienok zamestnávania a pracovných podmienok; bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci; inšpekcie práce; minimálnych noriem sociálneho zabezpečenia; rovnosti príležitostí a zaobchádzania a ďalších významných otázok.

Činnosť MOP je finančne zabezpečená prostredníctvom finančných príspevkov členských štátov MOP podľa schválenej príspevkovej stupnice a schváleného rozpočtu.

Všetky prijaté medzinárodné pracovné normy MOP (dohovory MOP, protokoly k dohovorom MOP a odporúčania MOP) sa rozosielajú jednotlivým členským štátom MOP, ktoré sú podľa článku 19 odseku 5 písm. b) Ústavy MOP (XIII. časť (čl. 387 až čl. 427) Mierovej zmluvy medzi mocnosťami spojenými a združenými a Nemeckom a Protokol podpísané vo Versailles 28. júna 1919, č. 217/1921 Zb. a n. v znení neskorších úprav /ďalej len „Ústava MOP"/) povinné predložiť prijatý dohovor MOP, protokol k dohovoru MOP orgánom, do ktorých právomoci táto záležitosť patrí (zákonodarnému zboru, parlamentu) a to najneskoršie do jedného roka od skončenia príslušného zasadnutia Medzinárodnej konferencie práce, alebo ak to z výnimočných dôvodov nie je možné, čo najskôr, najneskoršie však do 18 mesiacov od skončenia zasadnutia konferencie. Prijatý dohovor MOP Medzinárodnou konferenciou práce je multilaterálna medzinárodná zmluva prezidentskej povahy a nadobúda platnosť až vtedy, keď dohovor MOP vo väčšine prípadov ratifikujú aspoň dva členské štáty MOP.

Prijaté odporúčanie MOP spravidla dopĺňa príslušný dohovor MOP a nadobúda platnosť dňom prijatia Medzinárodnou konferenciou práce. Prijaté odporúčanie MOP členské štáty neratifikujú, pretože odporúčanie nemá znaky medzinárodnej zmluvy.

Členské štáty MOP informujú generálneho riaditeľa MÚP o opatreniach prijatých podľa čl. 19 odseku 5 písm. c) Ústavy MOP, či dohovor MOP, protokol k dohovoru MOP, odporúčanie MOP boli príslušnému orgánu predložené. Pokiaľ členský štát MOP dohovor MOP neratifikuje má len povinnosť na vyzvanie Správnej rady MÚP podať správu o stave zákonodarstva a praxe v oblasti upravenej neratifikovaným dohovorom a uviesť dôvody brániace ratifikácii. Ak sa rozhodne o ratifikácii dohovoru MOP, je ratifikačná listina zaslaná generálnemu riaditeľovi MÚP, u ktorého je zaregistrovaná.

V súlade s čl. 19 odsekom 8 Ústavy MOP prijatie dohovoru MOP alebo odporúčania MOP Medzinárodnou konferenciou práce alebo ratifikácia dohovoru MOP členským štátom MOP nemá v nijakom prípade nepriaznivý vplyv na zákon, rozhodnutie, obyčaj alebo dohodu, ktoré upravujú výhodnejšie podmienky príslušných pracovníkov, než sú tie, ktoré upravuje dohovor MOP alebo odporúčanie MOP.

Každý člen MOP súhlasí podľa článku 22 Ústavy MOP s tým, že bude vypracovávať správy o opatreniach prijatých za účelom uplatňovania a vykonávania ratifikovaných dohovorov MOP, tieto správy sa vypracovávajú v termínoch a forme, ktoré stanoví Správna rada MÚP.

V prípade, že nie sú ratifikované dohovory MOP dodržiavané v príslušnom členskom štáte MOP, môžu byť podávané sťažnosti MÚP.

Príslušný dohovor MOP môže byť revidovaný rozhodnutím Generálnej konferencie MOP na jej príslušnom zasadnutí. Odo dňa, keď nový revidovaný dohovor nadobudne platnosť, príslušný dohovor prestane byť prístupný ratifikácii zo strany členských štátov MOP.

Príslušný dohovor MOP môže byť doplnený protokolom. Protokol k príslušnému dohovoru MOP schvaľuje Generálna konferencia MOP.

Príslušný dohovor MOP vo väčšine prípadov môže člen (členský štát) MOP vypovedať po uplynutí desiatich rokov odo dňa, keď dohovor prvýkrát nadobudol platnosť, písomným oznámením generálnemu riaditeľovi Medzinárodného úradu práce, ktorý túto skutočnosť zaregistruje; takéto vypovedanie nadobudne platnosť rok po dni jeho zaregistrovania. Člen (členský štát) MOP, ktorý nepoužil právo vypovedať príslušný dohovor v priebehu roka nasledujúceho po uplynutí obdobia desiatich rokov uvedeného v predchádzajúcej vete, bude viazaný dohovorom na obdobie ďalších desiatich rokov a potom dohovor bude môcť vypovedať vždy po uplynutí desaťročného obdobia v priebehu jedného roka.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk