Hlavné menu


Ľudí bez práce ubudlo aj v auguste

Počet ľudí bez práce sa naďalej znižuje. V auguste tohto roka poklesla miera evidovanej nezamestnanosti o 0,16 percentuálneho bodu na 6,54 %. Celková miera dosiahla 7,70 %, čo predstavuje medziročný pokles o 3,15 percentuálneho bodu. Počet dlhodobo nezamestnaných prekonal historické minimá a dostal sa pod hranicu 100-tisíc.

V auguste tohto roka evidovali úrady práce 209 918 ľudí bez práce, z ktorých bolo pripravených ihneď nastúpiť do zamestnania 178 253 nezamestnaných. Medziročne tak z evidencie ubudlo viac ako 84-tisíc osôb. „Som rád, že ten trend poklesu nezamestnanosti pokračuje a na Slovensku pracuje stále viac a viac ľudí. Riadnych zamestnancov bolo v auguste dokonca o takmer 80-tisíc viac ako v roku 2008,“ hovorí minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Slovensku sa darí aj v porovnaní s krajinami Európskej únie. „Keď som preberal rezort, boli sme na konci európskej tabuľky nezamestnanosti, dnes sa blížime k stredu s lepšou mierou ako má Francúzsko, Fínsko či Belgicko. Medziročne sme podľa Európskeho štatistického úradu dosiahli jeden z najvýraznejších poklesov v rámci krajín EÚ,“ informuje minister. Dodáva, že výrazne sa za rok znížila aj nezamestnanosť mladých do 25 rokov, a to o 5,3 percentuálneho bodu.

Rizikovou skupinou medzi nezamestnanými naďalej zostáva skupina ľudí, ktorí sú bez práce viac ako rok. Ich počet sa však každý mesiac znižuje. Po prvý raz v histórii Slovenska sa dostal pod 100 000. „V auguste evidovali úrady práce 97 976 dlhodobo nezamestnaných. To už nie je výsledok len samotného vývoja ekonomiky, to sú konkrétne výsledky nástrojov politiky trhu práce, ktoré ponúkajú jednotlivé úrady práce, ale aj projektov, ktoré sú zamerané na rizikové skupiny, teda na mladých do 29 rokov, na dlhodobo nezamestnaných a na ľudí starších ako 50 rokov," približuje minister Richter. Zároveň ho teší, že na trh práce odchádzajú aj ľudia, ktorí sú v evidencii viac ako štyri roky. „Ak sme pred dvomi rokmi evidovali 75 000 ľudí, v súčasnosti sme na čísle 47 000,“ vyčísľuje.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR chce uľahčiť dlhodobo nezamestnaným dostať sa na trh práce aj prostredníctvom podpory a rozvoja sociálnej ekonomiky. Pripravilo preto nový zákon, vďaka ktorému sa vytvorí priaznivejšie podnikateľské prostredie pre sociálne podnikanie. V Európskej únii pracuje v sociálnych podnikoch vyše 14 miliónov osôb, čo predstavuje viac ako 6,5% celkovej zamestnanosti. „Tento zákon je pre Slovenskú republiku veľmi dôležitý, pretože uľahčí zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných najmä v menej rozvinutých regiónoch s vyššou nezamestnanosťou. Na podporu už máme vyčlenených 120 miliónov eur z operačného programu Ľudské zdroje, pripravené sú aj ďalšie finančné prostriedky na granty a pôžičky,“ hovorí Ján Richter. Zákon pôjde v najbližších dňoch do medzirezortného pripomienkového konania, vláda by o ňom mala rokovať ešte v tomto roku.