Hlavné menu


Slovensko sa oficiálne zapojilo do boja o sídlo ELA

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo Európskej komisii oficiálnu ponuku Slovenska na zriadenie sídla Európskeho orgánu práce v Bratislave. Všetkých uchádzačov o sídlo agentúry spoznáme 13. mája, keď Komisia zverejní ponuky. Následne ich vyhodnotí a 13. júna 2019 rozhodnú o „víťazovi“ ministri na Rade pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti.

Výborná geografická poloha, priame spojenie na medzinárodné letisko vo Viedni a v Bratislave, diaľnica do Viedne, Prahy a do Budapešti. Taktiež spoľahlivá verejná doprava do celého mesta, dostatok kvalitného bývania, dostupná zdravotná starostlivosť, široké možnosti vzdelávania v cudzích jazykoch na všetkých stupňoch. Aj to sú výhody, ktoré ponúka Bratislava novej európskej inštitúcii a jej zamestnancom. „Som presvedčený, že spĺňame všetky kritériá pre zriadenie sídla takejto agentúry, či už je to geografická poloha Slovenska, prístupnosť budovy, vzdelávanie, prístup na trh práce a sociálne zabezpečenie pre rodinných príslušníkov, ale aj kultúra alebo relax. Bratislava jednoducho má čo ponúknuť,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Dodáva, že naše hlavné mesto sa radí k najzelenším a najbezpečnejším v Európe.

Pre sídlo Európskeho orgánu práce navrhuje Slovensko budovu Landererova 12 v centre Bratislavy. Tá jediná v súčasnosti spĺňa prísne technické požiadavky definované Európskou komisiou a je k dispozícii už od októbra 2019. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí. „Slovensko je plne pripravené hostiť Európsky orgán práce, o čom som už informoval aj viacerých ministrov práce krajín EÚ na bilaterálnych rokovaniach. Teší ma, že na stretnutiach vysoko oceňujú našu pripravenosť a sympatizujú s nami. To mi dáva väčší optimizmus v tomto neľahkom súboji,“ priznáva minister Richter. Dúfa, že pri rozhodovaní zaváži aj skutočnosť, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania EÚ v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

Slovensko prejavilo záujem o získanie sídla pre novú európsku inštitúciu prakticky už na začiatku prípravy legislatívy na jej zriadenie. Európsky orgán práce považuje za nevyhnutnú pomoc pre občanov, podniky a vlády pri cezhraničnej pracovnej mobilite. Môže zabrániť zneužívaniu pravidiel a ochrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov. „Hlavným impulzom nášho záujmu bol odborný profil, ktorým sa môžeme v oblasti pracovnej mobility pochváliť. Slovensko totiž už dávno nie je iba krajinou, ktorá vysiela, ale je aj krajinou, ktorá prijíma zahraničných pracovníkov. A to so sebou prináša nielen pozitíva, ale aj negatíva. Preto som v roku 2017 inicioval a hostil regionálne fórum ministrov V4, Rumunska a Srbska, na ktorom sme dohodli užšiu spoluprácu pri odhaľovaní nelegálnej práce. Prijali sme aj Stratégiu pracovnej mobility, ktorá má garantovať všetkým pracovníkom rovnaké sociálne práva a pracovný štandard bez ohľadu na krajinu ich pôvodu,“ vyzdvihuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter naše skúsenosti s cezhraničnou mobilitou.

Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napr. informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, predovšetkým pri spoločných inšpekciách. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

www.sk4ela.sk