Hlavné menu


Nezamestnaných je na úradoch menej

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali v januári 2016 opäť menej uchádzačov o zamestnanie. Evidovaná nezamestnanosť sa znížila na 10,39 % z decembrových 10,63 %. Celková nezamestnanosť klesla na 12,18 %.

Po sezónnom očistení dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti v januári 10,12 %. Vyplýva to z údajov analytikov Úseku pre menu, štatistiku a výskum Národnej banky Slovenska. Celková miera podľa nich klesla na úroveň 11,83 %. 

Za štyri roky ubudlo z evidencie uchádzačov o zamestnanie takmer 68-tisíc nezamestnaných. Súborom rôznych opatrení vlády sa podarilo znížiť najmä vysokú nezamestnanosť mladých ľudí a dlhodobo nezamestnaných. „Od apríla 2012 odišlo na trh práce takmer 44-tisíc mladých do 29 rokov a 18 772 ľudí, ktorí nepracovali viac ako rok,“ vyčísľuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Za veľký prínos v boji s nezamestnanosťou považuje projekty hradené z eurofondov.  Pripomína, že až 86 % mladých, ktorí sa zamestnali vďaka projektom rezortu práce, si udržalo zamestnanie aj po uplynutí povinnej garancie. „Pozitívne výsledky priniesol aj projekt podpory verejného zamestnávania. Každý tretí zapojený sa po skončení projektu zamestnal. Boli to najmä dlhodobo nezamestnaní, čo svedčí o tom, že aj s touto kategóriou sa dá robiť. Potrebné je však, aby boli ľudia ochotní pracovať,“ dodáva minister Richter.

Výrazne sa znížil aj počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi. V porovnaní s rokom 2012 je ich menej o 71 482. „Ubudli preto, lebo už nespĺňajú podmienky na túto pomoc, to znamená, že si našli zamestnanie a majú príjem. Je to výsledok povinnej aktivácie poberateľov pomoci v hmotnej núdzi. Tí ľudia sa naučili ráno vstávať, získali najzákladnejšie pracovné návyky a ľahšie si preto našli zamestnanie,“ hovorí Ján Richter.

Počas štyroch rokov súčasnej vlády sa znížila celková nezamestnanosť zo 14,73 % na 12,18 %, evidovaná poklesla z 13,40 % na 10,39 %. „Za štyri roky sme vytvorili 130-tisíc nových pracovných miest, čo potvrdzujú aj zamestnávatelia. Verím, že v ďalšom období, pokiaľ bude SMER – sociálna demokracia súčasťou vlády, máme šancu vytvoriť ďalších 100-tisíc pracovných miest. Iba v tomto roku sa rysuje, že vďaka novým investíciám a podporných programom ich vytvoríme 30-tisíc,“ informuje predseda vlády Robert Fico.

Evidovaná nezamestnanosť by podľa premiéra mohla do konca roka klesnúť pod 10 %. „Táto hranica je reálna, bude však potrebné oveľa viac rekvalifikovať, pretože nebudeme mať dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Medzi nezamestnanými je totiž veľký počet ľudí so základným vzdelaním alebo bez neho. Sú tam však aj takí, ktorí sa nechcú zamestnať, lebo majú exekúciu a museli by ju platiť. Tých je podľa odhadov okolo 40-tisíc,“ približuje Robert Fico. Dodáva, že novej vláde odovzdáva krajinu aj v oblasti zamestnanosti na dobrej úrovni.